SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ósmy multipleks nie tylko dla TVP. KRRiT zmieniła decyzję

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała w poniedziałek, jak ma wyglądać kształt ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Zmieniła ona swoją decyzję z czerwca, gdy uznała, że MUX-8 w całości powinna otrzymać TVP na emisję kanałów w HD.

Article

Dyskusja w Krajowej Radzie na temat tego jak wyglądać ma zagospodarowanie MUX-8 trwała od miesiąca. Wczoraj regulator podjął uchwałę w tej sprawie. - Zmodyfikowaliśmy naszą decyzję z czerwca. Uwzględniliśmy wszystkie aspekty sprawy, zarówno interes widza jak i sytuację rynkową - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Graboś, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie ujawnia jednak szczegółów, bo KRRiT zamierza najpierw swoje stanowisko przedstawić Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. Ma na to czas do 28 października.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że KRRiT prawdopodobnie zdecydowała, że część miejsc na MUX-8 otrzyma Telewizja Polska, a część - nadawcy komercyjni. Ich przedstawiciele byli oburzeni, gdy regulator w czerwcu br. stwierdził, że całość multipleksu powinna zostać zajęta przez telewizję publiczną, by mogła ona tam nadawać kanały w jakości HD (dowiedz się więcej).

Juliusz Braun, prezes TVP, w zeszłym tygodniu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapowiedział, że najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby TVP otrzymała część multipleksu ósmego do wspólnego zagospodarowania z multipleksem trzecim. Zapowiedział też, że TVP rozważy na MUX-8 uruchomienie kanałów tematycznych w jakości HD, które byłyby odpowiednikami takich stacji jak TVP Historia, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Regionalna czy TVP Info.

Po otrzymaniu decyzji KRRiT Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadzi kolejne konsultacje i dopiero po ich zakończeniu będzie mógł przeprowadzić konkurs na operatora multipleksu ósmego. Potem powinien odbyć się kolejny konkurs, w którym KRRiT wyłoni nadawców stacji, które trafią na multipleks. Na razie trudno określić, kiedy cała procedura się zakończy. MUX-8 będzie mógł pomieścić 10 kanałów w jakości SD lub pięć w jakości HD.

Ósmy multipleks obejmuje częstotliwości naziemne z zakresu 174-230 MHz. Proces jego zagospodarowania zainicjowała spółka Emitel, która w październiku 2013 r. wystąpiła do UKE o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX-8. Zgłosiło się w sumie 18 spółek, w tym m.in. Telewizja Polska, ZPR, spółka zależna Cyfrowego Polsatu, Agora, Discovery Polska czy ITI Neovision (więcej na ten temat).

Obecnie w Polsce działają trzy bezpłatne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, na których nadają łącznie 24 kanały telewizyjne. Jest też czwarty, płatny multipleks, który wykorzystuje Cyfrowy Polsat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ósmy multipleks nie tylko dla TVP. KRRiT zmieniła decyzję

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
me
Ja chcę Mango HD !!!!
20 10
odpowiedź
User
Gość
Jako widz chce 5 kanałów HD ale żadnego od TVP, oraz bez społek córek juz obecnych nadawców naziemnych z ich kanałami powtórkowymi ;-)
23 11
odpowiedź
User
Tom2
Gościu czytam Twoj wpis i wyciągam wniosek że nie chcesz niczego.
13 20
odpowiedź