SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Outbox zainwestuje 4 mln zł na rozwój w dziedzinie cloud services

Spółka informatyczna Outbox przeznaczy 4 mln zł na inwestycje w technologię cloud services, między innymi na stworzenie własnej międzynarodowej platformy dla tego typu rozwiązań, poinformował członek zarządu spółki Marcin Ciesielski w rozmowie z ISB.

Outbox zainwestuje 4 mln zł na rozwój w dziedzinie cloud services

"Podjęliśmy strategiczną decyzję o przeznaczeniu środków przeznaczonych na rozwój w technologię na budowę naszej pozycji w rozwiązaniach cloud services. Alternatywą były przejęcia innych firm, ale w tym sektorze rynku po prostu nie ma dla nas celów akwizycyjnych" - powiedział Ciesielski. Dodał, że według Outbox rozwiązania cloud services będą najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem rynku IT w najbliższych latach.

Analitycy Gartner oceniają, że obecnie rozwiązania cloud services stanowią 3,4% wartości całego globalnego rynku IT, czyli ok. 56 mld USD. W 2013 r. ma to być odpowiednio 7% globalnego rynku IT i ok. 150 mld USD.

"Naszym zdaniem to i tak konserwatywne szacunki" - zaznaczył Marcin Antonowicz z Outbox.

Według analityków IDC wartość polskiego rynku IT to ok. 20 mld USD. Outbox ocenia, że rodzime rozwiązania cloud computing stanowią znikomy odsetek tej wartości. Wynika to z tego, że nawet jeśli polska firma z nich korzysta, wybiera usługi zagranicznego dostawcy.

"Chcemy rozwijać własne rozwiązania, które będą dostępne na światowych platformach, a równocześnie budować własną platformę i zapraszać do niej również dostawców rozwiązań w niszach, którymi nie zajmuje się Outbox. Nasza platforma będzie oparta na rozwiązaniu architektonicznym unikalnym w skali światowej. Planujemy zmienić sposób pracy użytkownika z systemami informatycznymi" - dodał Jakub Wasielewski członek zarządu Outbox.

Model biznesowy platformy ma być oparty na zasadzie opłaty za użytkowanie ("usage") jej mocy obliczeniowej i aplikacji na niej udostępnionych. Pozwoli to klientom płacić za rzeczywiste wykorzystania zasobów IT i lepiej gospodarować kosztami.

"Rozmawiamy z naszymi klientami i widzimy zapotrzebowanie na takie rozwiązanie" - powiedział Ciesielski. Według niego na "chmurę" Outbox można będzie przenosić najpierw pojedyncze, niszowe rozwiązania a następnie dołączać do nich następne. Generalnie zaletą rozwiązań cloud services ma być m.in., że korzyści finansowe z wprowadzenia nowych rozwiązań IT mają być szybciej osiągane, koszty lepiej kontrolowalne a same wdrożenia znacznie szybsze.

We wrześniu zeszłego roku spółka zapowiadała, że może dokonać kilku przejęć. Firma nie wycofuje się całkiem z tych planów, ale priorytetem są inwestycje w nowy projekt. Uruchomienie platformy Outbox to, według spółki, perspektywa ok. półtora roku.

W zeszłym roku przedstawiciele spółki deklarowali, że jej strategia zakłada wprowadzenia na GPW w perspektywie 3-4 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Outbox zainwestuje 4 mln zł na rozwój w dziedzinie cloud services

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl