SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ożywienie jest coraz pewniejsze

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce we wrześniu ponownie wzrósł. Stagnacja wskaźnika z ostatnich dwóch miesięcy okazała się krótkotrwała a obecny jego wzrost jest dynamiczny, wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), opublikowanego w piątek.

Ożywienie jest coraz pewniejsze

"Niewiele przemawia za tym, aby wychodzenie gospodarki z kryzysu było zagrożone, choć poprawa na rynku pracy i wzrost inwestycji nastąpi ze znacznym opóźnieniem. W światowym otoczeniu polskiej gospodarki również na razie nie widać zagrożenia związanego z wystąpieniem tzw. 'podwójnego dna', choć wyczerpywanie się impulsów bezpośrednio stymulujących popyt konsumpcyjny może dynamikę ożywienia nieco osłabić" - głosi raport.

BIEC zwraca uwagę, że spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu jedynie trzy przyczyniły się do jego wzrostu, jedna pozostała na niezmienionym poziomie, zaś cztery uległy pogorszeniu.

"W największym stopniu poprawie uległy oceny menedżerów przedsiębiorstw co do perspektyw rozwojowych gospodarki. Dotychczasowe, dobre na tle świata, dane makroekonomiczne dla naszej gospodarki oraz coraz mocniejsze symptomy ożywienia na świecie zaowocowały wyjątkowo silnym wzrostem optymizmu wśród rodzimych przedsiębiorców" - napisali analitycy.

Według BIEC, równie silny wpływ na poprawę wskaźnika miały dobre notowania na warszawskim parkiecie. Indeks WIG rośnie od sześciu miesięcy, a sierpniowe wzrosty należały do najsilniejszych w ostatnim czasie.

"Nieznacznie wzrosła dynamika kredytów udzielanych gospodarstwom domowym, choć dodać należy, iż jest to poprawa bardzo niewielka i jedynie w stosunku do miesiąca poprzedniego. Od kwietnia br. kredyty konsumenckie ulegają bowiem ograniczeniu. Najbliższe miesiące zapewne nie przyniosą wzrostu zaangażowania kredytowego gospodarstw domowych ze względu na słabnącą dynamikę wzrostu płac, nasilającą się redukcję zatrudnienia oraz restrykcyjną politykę kredytową banków" - podkreśla raport.

Eksperci BIEC uważają, że pomimo, iż zatrudnienie w firmach stopniowo zmniejsza się, to nie wpłynęło to jak do tej pory pozytywnie na zmiany wydajności pracy. Wydajność pracy najbardziej pogarszała się w drugiej połowie ubiegłego roku. Od kilku miesięcy spadki te zostały wyhamowane, lecz na razie ożywienie po stronie produkcji jest ciągle zbyt słabe aby mówić o wyraźnym odwróceniu tendencji. W tej sytuacji należy spodziewać się dalszych redukcji zatrudnienia.

"Tempo napływu nowych zamówień w sektorze przedsiębiorstw uległo nieznacznemu ograniczeniu w stosunku do notowań sprzed miesiąca. Być może jest to jeden z pierwszych symptomów załamywania się popytu krajowego, który jak do tej pory pełnił rolę lokomotywy wzrostu gospodarki" - czytamy w raporcie.

Zdaniem analityków BIEC, jest to tym bardziej prawdopodobne, że zamówienia eksportowe nie kurczą się, a jedynie od trzech miesięcy utrzymują się na zbliżonym poziomie. Można więc domniemywać, że wolniejsze tempo napływu nowych zamówień dotyczy odbiorców krajowych.

"Brak wyraźnej poprawy w napływie nowych zamówień oraz wzrostu wydajności pracy powoduje, że przedsiębiorcy od kilku miesięcy nieco gorzej oceniają sytuację finansową swych firm" - podsumował BIEC.

  • Więcej informacji:
  • BIEC
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ożywienie jest coraz pewniejsze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl