SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ożywienie na rynku pracy. "Rekrutacje pracowników nie hamują, mimo spodziewanej kolejnej fali koronawirusa"

Nadal widoczne jest ożywienie na rynku pracy, rekrutacje pracowników nie hamują, a w większości branż pracodawcy nauczyli się funkcjonować w pandemii - mówią firmy rekrutacyjne. Mniej pewnie czują się przedstawiciele branży turystycznej, gastronomicznej i hotelarskiej.

fot. Shutterstock.com Article

Jak powiedziała dyrektor ds. operacyjnych GI Group Ewa Klimczuk, cały czas trwają intensywne rekrutacje pracowników niższego szczebla do branży produkcyjnej, logistycznej i spożywczej. "Ożywienie widać w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Poszukiwani są specjaliści w IT, księgowości, logistyce. Niewielkie spowolnienie widzimy w branży automotive ze względu na trwające problemy z łańcuchem dostaw - brakuje części, stąd produkcja nie może toczyć się pełną parą" - wskazała ekspertka.

Zwróciła uwagę, że firmy borykają się z brakiem specjalistów i coraz częściej są otwarte na negocjowanie wynagrodzenia, by zatrzymać dotychczasowych pracowników lub pozyskać nowych, jeżeli w firmie są wakaty.

"W sektorach IT, logistyka, spedycja, farmaceutyka czy FMCG zapotrzebowanie przewyższa liczbę dostępnych pracowników"

Dyrektor biznesowy Grafton Recruitment Joanna Wanatowicz dodała, że w sektorach takich jak IT, logistyka, spedycja, farmaceutyka czy FMCG zapotrzebowanie wręcz przewyższa liczbę dostępnych pracowników. "W IT dochodzimy już do granic możliwości – kandydatom oferowane są warunki zatrudnienia i stawki dosłownie takie, jakich sobie zażyczą" - stwierdziła.

Obie ekspertki wskazują, że w większości branż pracodawcy nauczyli się funkcjonować w pandemii i nie obawiają się kolejnej fali. "Firmy wiedzą jak działać, by nie musieć zwalniać ludzi, a być może zatrudniać w tych branżach, w których prognozowane są wzrosty. Potrzeby konsumpcyjne nie spadły, a dodatkowo pojawiły się nowe możliwości, by zastąpić import towarów z krajów, z których obserwujemy trudności z terminową realizacją dostaw" - powiedziała Wanatowicz.

W ocenie Klimczuk przedsiębiorcy wyciągnęli wnioski z doświadczeń ostatnich miesięcy, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na usługi i produkty, zachowania konsumentów czy obostrzenia sanitarne. "Przedsiębiorcy przygotowują się do kolejnej fali pandemii, rozwijając choćby sprzedaż online. Duży znak zapytania stawiają sobie natomiast przedstawiciele branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej – kolejny lockdown wiązałby się z zawieszeniem lub istotnym ograniczeniem ich działalności" - zauważyła Klimczuk.

Z tym, że firmy wypracowały już efektywne rozwiązania, pozwalające na funkcjonowanie w trakcie pandemii, zgadza się również Marta Szymańska, regionalny menedżer ds. rekrutacji stałej w Manpower. Potwierdza, że ożywienie na rynku pracy trwa w najlepsze. "Od początku 2021 roku w większości sektorów obserwujemy bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników. Nasi klienci nie planują redukcji etatów, wręcz przeciwnie – często zamierzają rozbudowywać swoje zespoły. Zauważamy również wzmożoną aktywność firm, które chcą ulokować swój biznes w Polsce lub otworzyć nowe oddziały na terenie kraju. Organizacje, w których zadania nie mogą być wykonywane zdalnie, np. przedsiębiorstwa z obszaru produkcji, planują działania uwzględniające kolejną falę pandemii, jednak nie zmienia to raczej ich potrzeb rekrutacyjnych" - powiedziała Szymańska.

Zaznaczyła, że w czasie pandemii wyraźnie zmieniły się preferencje pracowników. "Oczekiwanym standardem stała się możliwość realizowania zadań w pełni zdalnie lub w modelu hybrydowym. Kadrom zależy na większej elastyczności czasu pracy" - podkreśliła.

Dodała, że kandydaci, którzy postanawiają zmienić pracodawcę, spodziewają się wyższego wynagrodzenia, mającego zrekompensować im podjęcie potencjalnie ryzykownej decyzji. "Zdarzają się sytuacje, kiedy kandydat decyduje się na pozostanie w swoim obecnym miejscu pracy, chociaż skierowana do niego oferta konkurencji jest atrakcyjna zarówno pod kątem finansowym, jak i rozwojowym. Taka decyzja jest podyktowana przede wszystkim potrzebą stabilizacji i zachowania bezpieczeństwa zatrudnienia, które mają zapewnione u obecnego pracodawcy" - przyznała ekspertka Manpower.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ożywienie na rynku pracy. "Rekrutacje pracowników nie hamują, mimo spodziewanej kolejnej fali koronawirusa"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl