SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od dzisiaj obowiązuje pakiet VAT e-commerce

W czwartek wchodzi w życie pakiet VAT e-commerce, przepisów unijnych, których celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE.

Article

Według resortu finansów rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce ułatwią rozliczanie VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. Poprawią też konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE.

"To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym - polskich firm" - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Przewidziane w pakiecie zmiany obejmują m.in. likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Przewidziano także znaczne rozszerzenie zakresu transakcji B2C (między firmą i konsumentem), które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop.

Pakiet wprowadza możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do konsumentów w UE, w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop.

Zgodnie z nowymi regulacjami, wprowadzona zostaje uproszczona procedura w zakresie deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro.

Obowiązujące od czwartku regulacje nakładają ponadto nowe obowiązki na operatorów interfejsów elektronicznych (np. platform cyfrowych) ułatwiających sprzedaż na rzecz unijnych konsumentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od dzisiaj obowiązuje pakiet VAT e-commerce

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Zamawiamy już tylko z wysyłką z magazynu na terenie ue aby chciwa narodowa republika nie dostała nic. To jest kolejny podatek z dorobioną ideologią.
odpowiedź
User
privat
Zamawiamy już tylko z wysyłką z magazynu na terenie ue aby chciwa narodowa republika nie dostała nic. To jest kolejny podatek z dorobioną ideologią.
Podatków nie unikniesz. A Ty gościu, wolisz płacić podatki do budżetów innych państw a nie naszego? To może lepiej wyprowadź się z Polski, jeśli chcesz działać na jej szkodę!
odpowiedź
User
Gosc
Narodowy patriotyczny argument - wyprowadź się. A właśnie, że będę uporczywie kupować zagraniczne towary bo to są moje pieniążki od których zarobienia już narodowa republika pobrała wystarczający characz.
odpowiedź