SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Parafia w Jastrzębiej Górze przyjmuje datki kartą płatniczą. „Wprowadzamy trochę wygody i normalności”

W parafii w Jastrzębiej Górze wierni mogą wpłacać ofiary posługując się kartami płatniczymi. To jeden z pierwszych takich projektów w polskim kościele katolickim. - Dawniej na ofiarę do kościoła przynoszono kury czy worek zboża, potem gotówkę - a dziś ofiary można składać przy pomocy kart płatniczych. Przez pierwszą niedzielę „testowania" pomysłu skorzystało z propozycji około 30 wiernych - zdradza w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl o. Andrzej Batorski, proboszcz parafii w Jastrzębiej Górze.

Article

O nowej formie wpłacania datków przez wiernych parafia w Jastrzębiej Górze poinformowała na swoim profilu na Facebooku wyjaśniając, że jest to reakcja na wcześniejsze prośby miejscowych wiernych oraz turystów, którzy często odwiedzają nadmorską miejscowość w okresie wakacyjnym. Partnerem pierwszego tego typu projektu w Polsce jest Fundacja Polska Bezgotówkowa, która za darmo udostępniła parafii terminal do realizowania transakcji.

 

W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl o. Andrzej Batorski, proboszcz parafii w Jastrzębiej Górze przyznaje, że idea wprowadzenia terminala na karty jako alternatywnej formy wpłacania datków była przez niego rozważana już od pewnego czasu.

- Jako parafia zakonna (Zakon Jezuitów) konsultowałem ten pomysł z moimi przełożonymi i ze wspólnotą zakonną w Jastrzębiej Górze – zdradza o. Andrzej Batorski. - Takie propozycje pojawiały się już kilka lat temu od różnych banków w celu przetestowania tej formy składania ofiar w naszych kościołach i parafiach. Z racji że parafia w Jastrzębiej Górze jest parafią turystyczną, to w ramach przygotowania się do sezonu zainteresowaliśmy się możliwościami w tym temacie. Fundacja Polska Bezgotówkowa proponuje bardzo korzystne warunki, więc chętnie skorzystaliśmy.

Proboszcz przyznaje, że pomysł nowej formy płatności został przyjęty przez wiernych z zainteresowaniem, choć na jego pełną akceptację zapewne będzie trzeba nieco zaczekać.

- Proszę nie myśleć, że ustawiła się kolejka chętnych do wpłat –zastrzega ojciec Batorski. - Przez pierwszą niedzielę „testowania" pomysłu skorzystało z propozycji około 30 wiernych. Według mnie wprowadzamy trochę wygody i normalności. Dawniej na ofiarę do kościoła przynoszono kury czy worek zboża, potem gotówkę - a dziś ofiary można składać przy pomocy kart płatniczych.

Nasz rozmówca podkreśla, że obecnie podczas niedzielnych nabożeństw wierni nie zobaczą w kościele księdza zbierającego ofiary z terminalem płatniczym zamiast dobrze znanego koszyka.

- Na razie nie używamy tej formy składania ofiar podczas niedzielnej tacy, ale chętnych wiernych zapraszamy do zakrystii czy do kancelarii parafialnej po mszach świętych i tam na spokojnie można złożyć ofiarę w formie elektronicznej – wyjaśnia proboszcz w Jastrzębiej Górze. - Będziemy się przyglądać jak taka forma zbierania datków się przyjmie. Może za 10 lat nikogo już nie zdziwi ksiądz nie z koszyczkiem, ale z terminalem płatniczym – przewiduje ojciec Batorski.

Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa nie kryje satysfakcji z faktu, że po płatności kartą sięgnął polski kościół, który dzięki temu robi duży krok naprzód w stronę swoich wyznawców.

- Cieszy nas, że do programu przystąpiła również pierwsza polska parafia – podkreśla w rozmowie z nami Paweł Widawski. - Dzięki zainstalowanym terminalom można w sposób bezgotówkowy i bezpieczny dawać ofiary, dokonać płatności w zakrystii czy też w kancelarii parafialnej. Jest to dość naturalny trend - Polacy przecież coraz rzadziej mają przy sobie gotówkę. W wielu krajach - przykładowo w Szwecji, która jest liderem obrotu bezgotówkowego w Europie, przyjmowanie ofiar przy wykorzystaniu transakcji bezgotówkowych jest powszechne. Często w kościołach zainstalowane są również specjalne urządzenia, które możemy nazwać tacomatami.

Wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa przypomina, że do jej programu mogą zgłaszać się przedsiębiorcy i instytucje, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi. Fundacja pokrywa koszty instalacji i utrzymania terminala do akceptacji kart oraz koszty obsługi płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy.   

- W ramach programu zainstalowano już ponad 20 tys. terminali, głównie wśród mikro i małych przedsiębiorstw reprezentujących sektor handlowo-usługowy - informuje Widawski. - Planujemy do końca tego roku postawić 100 tys. terminali w całej Polsce. Celem naszych działań jest równouprawnienie rożnych form płatności stosowanych na rynku – czyli, żeby w każdym polskim sklepie czy punkcie usługowym, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, można było zapłacić kartą, smartfonem lub innymi nowoczesnymi formami płatności na równi z gotówką - wyjaśnia Widawski.

Wprowadzenie przez parafię w Jastrzębiej Górze nowego sposobu wpłacania datków to jeden z pierwszych tego typu projektów w polskim kościele katolickim. Kilka tygodni temu na składanie przez wiernych ofiar za pomocą kart płatniczych zdecydował się także klasztor Dominikanów w Warszawie.

Dołącz do dyskusji: Parafia w Jastrzębiej Górze przyjmuje datki kartą płatniczą. „Wprowadzamy trochę wygody i normalności”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotrek C
Ciekawe co jeszcze klechy wymyśla , żeby wyciągnąć pieniądze od ludzi. Karty już są to może teraz wpłatomat lub w ogóle dane do konta i pin żeby mogli sobie sami wypłacić. Bezczelnie nabijają swoje kieszenie , innych uczą jak żyć wzorowo a sami mają wiele za uszami. I nikt tego nie sprawdza i nie wyciąga konsekwencji. Żenada. 😂
odpowiedź
User
Laik parafialny
Rozumiem, że terminal stoi w ustronnym miejscu i zapewnia prywatność w zakresie płatności.... Bo jeśli publicznie podawałby terminal kościelnych lub ministrant - to byłaby porażka. Podobnie datki w gotówce nie powinny być zbierane w sposób wymuszający jego złożenie I to w wyższej wysokości, lecz w sposób zgodny z sumieniem składającego I jego możliwościami finansowymi.
odpowiedź
User
Ala
Bzdura. To nie pierwsza parafia w Polsce. Na Freta u Dominikanów w Warszawie od dawna jest terminal. I takich parafii jest więcej. Poza tym w Polsce to dziwi, a we Francji są e-tace, co najmniej od stycznia, a w niektórych kościołach można płacić nawet aplikacją. W anglikańskich kościołach jest ponad 16 tys. terminali.
odpowiedź