SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Paraliż mediów w Afganistanie. Dziennikarze boją się wracać do pracy

Zanim talibowie doszli do władzy, w Afganistanie funkcjonowało 500 mediów - w tym stacji telewizyjnych, radiowych i gazet. Obecnie działa tylko 350. Setki dziennikarzy straciły pracę, ale nie szukają nowej z obawy przed talibami.

fot. PixabayArticle

Nasir Noori, pracujący dla Nai, afgańskiej organizacji pozarządowej obserwującej wolność mediów, powiedział agencji EFE, że zanim talibowie doszli do władzy, w Kabulu można było kupić około 20 gazet. Obecnie nie ma ani jednej. Wskazał, że w tym roku kraj znalazł się na 122. miejscu rankingu Światowego Indeksu Wolności Prasy, ale mimo to afgańskie media odgrywały ważną rolę "na drodze ku niepodległości i demokracji".

Wśród gazet, które przestały funkcjonować, znalazł się anglojęzyczny "The Afghanistan Times", który działał od 2006 r. i miał nakład 5 tys. egzemplarzy. "Nie drukowaliśmy od miesiąca. To pierwszy raz w ciągu ostatnich 15 lat, jak nie działaliśmy przez tak długi czas" - powiedział jeden z członków zarządu Nangialay Shahryar.

Ważnym źródłem przychodu gazety były prenumeraty oraz reklamy. Po przejęciu władzy przez talibów reklamodawcy "The Afghan Times" wycofali się. "Zwolniliśmy 35 z 40 naszych pracowników. Tylko pięciu pracuje przy naszym Twitterze i portalu" - wytłumaczył Sharyar.

Jednak nawet jeśli druk zostanie wznowiony, większość pracowników może nie zdecydować się na powrót. "Wciąż nie wiemy, jaką politykę będą prowadzili talibowie wobec gazet. Strach i niepewność utrudniają pracę dziennikarzy" - powiedział Rafiullah Anwari, który pracował dla "The Afghan Times" jako reporter.

Obawy pracowników mediów potwierdziły wydarzenia z ostatnich dni, kiedy talibowie zatrzymywali dziennikarzy relacjonujących protesty w afgańskich miastach. W sieci krążyły zdjęcia obrażeń, jakie reporterzy odnosili w aresztach; byli m.in. uderzani biczami.

W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się kobiety pracujące dla mediów. Większość z nich odeszła z pracy. "W niektórych mediach kobiety zniknęły całkowicie" - dodał Noori.

Według Reporterów Bez Granic, organizacji pozarządowej propagującej wolność pracy na całym świecie, w ciągu pierwszych dwóch tygodni od przejęcia władzy przez talibów w Afganistanie mniej niż sto dziennikarek pracowało w prywatnych stacjach telewizyjnych i radiowych. W 2020 r. było ich 700.

Dołącz do dyskusji: Paraliż mediów w Afganistanie. Dziennikarze boją się wracać do pracy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
śmiechu warte
Religia pokoju miłości i tolerancji którą lewackie geniusze chcą ją do nas ściągnąć i ubogacić kulturowo
odpowiedź
User
Maria Awaria
Religia to zło. Każdy fundamentalizm religijny zmierzą w tym kierunku. Edukacja i etyka - kluczem do pokoju na świecie.
odpowiedź