SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wniosek o paszport dla dziecka można już złożyć online

Od piątku 31 marca formalności związane z wnioskowaniem o paszport dla dziecka do 12. roku życia, ale też dla osoby ubezwłasnowolnionej, można już załatwiać online. Znikają też opłaty za wyrażenie zgody na wydanie paszportu.

Paszport Polski, fot. gov.plArticle

Rodzice wnioskujący o paszport dla dziecka, jeśli nie ukończyło 5. roku życia, nie muszą go zabierać ze sobą do urzędu, żeby odebrać jego paszport. Natomiast dzieci w wieku od 5 do 12 lat muszą być obecne w urzędzie przy wydawaniu dokumentu.

Aby uzyskać paszport dla dziecka, potrzebna jest zgoda drugiego rodzica, albo – w zależności od sytuacji – opiekuna czy kuratora dziecka. Od teraz taką zgodę można wyrazić online. "To duże ułatwienie, nie tylko w sytuacji, kiedy np. rodzice czy opiekunowie mieszkają w dużej odległości od siebie, ale też np. jeśli jedno z nich pracuje w takich godzinach, że nie może stawić się w urzędzie. Teraz będzie można załatwić to w każdej chwili, używając telefonu czy laptopa" - przekazał Centralny Ośrodek Informatyki.

Również online można wyrazić zgodę na wydanie paszportu dla osoby ubezwłasnowolnionej.

Od 31 marca znikają też opłaty za wyrażenie zgody na wydanie paszportu.

Zmiany dot. wyrabiania paszportów zagranicą

Jak zaznacza minister w KPRM Janusz Cieszyński, do tej pory konsulaty pobierały opłatę za poświadczenie podpisu pod zgodą na paszport. "Od dziś nie będziemy już ponosić kosztów z tego tytułu. Nawet jeśli będziemy składać wniosek w urzędzie, zostanie on zarejestrowany w nowym module i ta opłata nie będzie naliczana" – wyjaśnia.

Jeśli chodzi o obywateli mieszkających zagranicą występujących o paszport dla dziecka, które nie ukończyło 5. roku życia, to cały proces do wydania paszportu może odbyć się online. Dzięki usłudze aktywowanej w listopadzie 2022 r., paszport może zostać przesłany do domu kurierem pod warunkiem, że jest to adres zagraniczny. Nie można więc wystąpić o paszport, mieszkając np. w Londynie i zamówić usługi dostarczenia dokumentu kurierem na adres np. w Warszawie.

"Do tej pory, wyrażając zgodę na wydanie paszportu stacjonarnie (w konsulacie), musieliśmy poświadczyć podpis pod tą zgodą i za to wnosiliśmy opłatę. Dzięki nowym rozwiązaniom nie musimy już tego robić, a więc nie ponosimy dodatkowych kosztów z tego tytułu" – dodał sekretarz stanu ds. cyfryzacji

 

Dołącz do dyskusji: Wniosek o paszport dla dziecka można już złożyć online

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl