SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krystyna Janda, Joanna Kulig i Dawid Podsiadło z „Paszportami Polityki”

We wtorek podczas uroczystości w stołecznym Teatrze Wielkim wręczono „Paszporty Polityki 2018”. Nagrody przyznano m.in. Krystynie Jandzie, Joannie Kulig i Dawidowi Podsiadło.

fot. Tadeusz Późniak/PolitykaArticle

„Paszporty Polityki” to nagrody kulturalne przyznawane przez tygodnik „Polityka” od ponad 20 lat. Otrzymują je polscy artyści, którzy przyczyniają się do przekraczania granic w sztuce.

W tym roku jako „Kreatora kultury” uznano Krystynę Jandę. Kapituła „Paszportów Polityki” uznała, że jest to nagroda za błyskotliwość, pracowitość oraz odwagę artystyczną i życiową.

Joanna Kulig otrzymała „Paszport Polityki” w kategorii „Film”. Nagrodzono ją za niejednoznaczną i wiarygodną, twardą i delikatną, odpychającą i pociągającą, zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w „Zimnej wojnie”, najlepszym polskim filmie minionego roku.

Za książkę „Błoto słodsze niż miód”, za umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji, nagrodę w kategorii „Literatura” odebrała Małgorzata Rejmer.

Natomiast Marta Górnicka została nagrodzona w kategorii „Teatr” za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej oraz za realizowane także poza Polską spektakle, w których stają na jednej scenie ludzie różnych płci, profesji i poglądów.

Za najlepszego przedstawiciela „Muzyki popularnej” uznano Dawida Podsiadło, z kolei w kategorii „Muzyka poważna” nagrodę otrzymał Aleksander Nowak. Wręczono również „Paszporty Polityki” dla Diany Lelonek („Sztuki wizualne”), a PanGenerator wyróżniono w kategorii „Kultura cyfrowa”.

Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród odbyła się we wtorek 8 stycznia 2019 roku, jak zwykle w budynku Teatru Wielkiego w Warszawie.

Galę „Paszportów Polityki” transmitowała stacja TVN. Wieczór prowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”.

Dołącz do dyskusji: Krystyna Janda, Joanna Kulig i Dawid Podsiadło z „Paszportami Polityki”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ble
Komusze nagrody od lewackiego pisma wręczane przez lewackie gwiazdki lewakom za osiągnięcia w krzewieniu lewactwa... wot polsza
odpowiedź
User
Sl
Malwina Dziedzic - wzór idealnego leminga z tygodnika Polityka. Absolutna doskonałość saloniarstwa. Przy Malwinie
Krystyna Janda to tylko druga liga jasnieoswienych lemingów.
odpowiedź
User
Al
Malwina Dziedzic - wzór idealnego leminga z tygodnika Polityka. Absolutna doskonałość saloniarstwa. Przy Malwinie
Krystyna Janda to tylko druga liga jasnieoswienych lemingów.
odpowiedź