SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Paweł Lisicki: Napad fizyczny jest zawsze świadectwem zdziczenia

- Jeśli chce się przeciwdziałać nienawiści w przestrzeni publicznej, trzeba zacząć od siebie. Trzeba tak formułować swoje opinie, żeby nie mogły być uznane za przejaw tolerancji dla chamstwa i używania siły - pisze Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

Paweł Lisicki

Paweł Lisicki

Zawsze napad fizyczny jest świadectwem zdziczenia. Najostrzejszy nawet spór nie powinien prowadzić do przemocy, bo uderza to w samą zasadę debaty demokratycznej, która polega na tym, że ludzie ze sobą rozmawiają, a nie biją się. Sprawców takich fizycznych ataków należy złapać i ukarać.

Nie sądzę, żeby napad na Kubę Wojewódzkiego był przejawem ogólnej nienawiści do dziennikarzy. Po prostu polska opinia publiczna jest bardzo podzielona, a niektórzy dziennikarze dawno już stali się nieformalnymi liderami ideowymi swoich popleczników. W większym stopniu są celebrytami, ideologami, „twarzami”, a nie dziennikarzami. Nic dziwnego, że skupiają na sobie gniew i wściekłość jednych oraz uwielbienie drugich.

To, że zdarzają się takie godne ubolewania przypadki, jak oblanie kwasem Kuby Wojewódzkiego, jest oznaką takich właśnie emocji. Wojewódzki sam doskonale je rozumie i potrafi tych emocji używać, wyszydzając i obrażając na potęgę prawicową i konserwatywną część opinii publicznej. Na tym w dużej mierze zbudował swoją pozycję, na prowokowaniu i hucpie. W żaden sposób nie usprawiedliwia to oczywiście przemocy.
 
Jeśli poważnie chce się przeciwdziałać nienawiści w przestrzeni publicznej, to trzeba zacząć od siebie. Ja zawsze radzę mówić o pół tonu ciszej, choć na razie z takich rad wiele nie wynika. I należy uważać, żeby tak formułować swoje opinie, żeby nie mogły być uznane za przejaw tolerancji dla chamstwa i używania siły.


Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Paweł Lisicki: Napad fizyczny jest zawsze świadectwem zdziczenia

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
"Ja zawsze radze mówić pol tonu ciszej" to jest taki egocentryk. Ja ja zawsze ja i tygodnik musi być z moim imieniem i ja radzę innym. Ja chce być celebryta
odpowiedź
User
Pik
Pół tonu ciszej?Koleś wsadził polską flagę w łajno i mam popiskiwać jak myszka?Do chama tylko po chamsku,bo nie zrozumie.Gdy argumenty uderzają w próżnię,gdy mocodawcy biją brawo,a sądy są bezsilne?Co zostaje?Po ryju jako ostatnie ostrzeżenie...
odpowiedź
User
merlot
Ubrał się Lisicki w ornat...
odpowiedź