SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie żyje Paweł Sanakiewicz. Grał w spektaklach, serialach i dubbingu

W wieku 69 lat zmarł aktor teatralny, filmowy, serialowy i dubbingowy Paweł Sanakiewicz.

Paweł Sanakiewicz, fot. Teatr BagatelaArticle

O śmierci Pawła Sanakiewicza poinformował w piątek krakowski Teatr Bagatela, z którym aktor był związany przez wiele lat. - Wiadomość, która do nas dotarła dziś rano przepełniła nas bólem i olbrzymim żalem. Odszedł wybitny, mądry, pełen charyzmy i uroku Aktor i Człowiek - stwierdzono.

- Miesiąc temu wspólnie świętowaliśmy jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Pawła. W „Kotce na gorącym blaszanym dachu” wcielał się w postać Dużego Taty - rola niezwykła, trudna, kunsztowna i przejmująca, której Paweł nadał dojmujący, indywidualny rys. Takie były postaci kreowane przez Pawła - przypomniano.

- Nigdy nie odpuszczał. Nie chodził na artystyczne skróty. Bezkompromisowy jako aktor. Dżentelmen i mentor. Mistrz ubarwiający nasze życie teatralnymi anegdotami, był pełnym pasji i przywiązania do Najbliższych, niezwykłym Przyjacielem, Kolegą, Aktorem. Sanak! Bez Ciebie będzie pusto w Teatrze… - podkreślono.

W krakowskim Teatrze Bagatela Paweł Sanakiewicz występował od 2010 roku, a wcześniej w latach 1978-1980. Ponadto był związany z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie (w latach 1980-1988), Teatrze im. Osterwy w Lublinie (w latach 1990-2004) oraz Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach (w latach 2006-2010).

 

Paweł Sanakiewicz grał też w filmach (m.in. „Twarz”, „Mrok”, „Chopin. Pragnienie miłości”, „Nie było słońca tej nocy”, „Rycerz”), serialach (m.in. „Na Wspólnej”, „Pierwsza miłość”, „Miasto skarbów”) oraz dubbingu (m.in. „Podróże na burzowej chmurze”, „Śfinki”).

Ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W 1994 roku otrzymał nagrodę prezydenta Lublina, a rok później - odznakę Zasłużony Działacz Kultury z okazji obchodów 109. rocznicy otwarcia gmachu Teatru im. Osterwy w Lublinie.

Dołącz do dyskusji: Nie żyje Paweł Sanakiewicz. Grał w spektaklach, serialach i dubbingu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl