SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pekao SA z 3 mld 235 mln zł zysku w I półroczu br. Wzrost o 1 mld 774,5 mln zł

Zysk Pekao SA w I półroczu 2023 r. wyniósł 3 mld 235 mln zł, czyli był wyższy o 1 mld 774,5 mln zł wobec I półrocza 2022 r. - poinformował w czwartek bank. Dodał, że zysk osiągnięto m.in. dzięki wyższym dochodom, niższym składkom na BFG.

Article

Jak wskazano w sprawozdaniu z działalności Grupy Kapitałowej Banku Pekao SA w I półroczu 2023 r., skonsolidowany zysk Pekao SA w II kw. br. wyniósł 1,693 mld zł i był ponad trzy razy wyższy rdr, oraz o 17 proc. wyższy niż w pierwszym kwartale tego roku.

"Zysk netto banku wyniósł 3 235,0 mln zł i był wyższy o 1 774,5 mln zł, w porównaniu do I półrocza 2022 r., głównie dzięki wyższym dochodom, niższym składkom na BFG oraz niższym rezerwom na ryzyko prawne dotyczące walutowych kredytów hipotecznych, pomimo inflacyjnego wzrostu kosztów operacyjnych" - poinformował bank.

Dodano, ze wskaźnik ROE osiągnął 25,3 proc.

"Dzięki takiemu wynikowi możemy jeszcze skuteczniej finansować potrzeby polskiej gospodarki, polskich rodzin i przedsiębiorców, np. wychodząc z ofertą kredytów dla rolników oraz biorąc udział w rządowych programach wspierających mieszkalnictwo" – powiedział, cytowany w informacji prasowej, prezes Pekao SA Leszek Skiba.

Jak zaznaczono w sprawozdaniu z działalności, dochody z działalności operacyjnej Grupy w I półroczu 2023 r. wyniosły 7 399,2 mln zł i były wyższe o 25,2 proc. od osiągniętych w I półroczu 2022 r., głównie dzięki wynikowi z tytułu odsetek i wynikowi z działalności handlowej.

"Wynik z tytułu odpisów na oczekiwane straty kredytowe w I półroczu 2023 r. wyniósł 396,2 mln zł i był niższy o 268,8 mln zł, tj. 40,4 proc. niż w I półroczu 2022 r., głównie dzięki niższym rezerwom na ryzyko prawne dotyczące walutowych kredytów hipotecznych w CHF" - poinformował bank.

Bank przypomniał, że w tegorocznej edycji ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych, przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) Pekao SA uznano za najbardziej odporny na negatywne scenariusze makroekonomiczne bank w Europie, spośród 70 objętych badaniem podmiotów. Jako jeden z tylko dwóch banków z zestawienia nie zanotował spadku wskaźników kapitałowych w scenariuszu skrajnym - dodano.

Jak zaznaczył bank, w pierwszym półroczu przybyło 305 tys. kont osobistych, o 14 proc. więcej rdr.

"Liczba aktywnych klientów bankowości mobilnej Banku Pekao na koniec półrocza po raz pierwszy sięgnęła blisko 3 mln osób wobec 2,6 mln rok wcześniej, nieuchronnie zbliżając się do strategicznego celu na 2024 rok – 3,2 mln aktywnych klientów mobilnych" - podano.

Największym akcjonariuszem banku z 20 proc. akcji jest PZU, a drugim co do wielkości PFR z 12,80 proc.

Pekao SA, założony w 1929 r., jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 288 mld zł aktywów, ma drugą co do wielkości sieć oddziałów, obsługuje ponad 6,5 mln klientów. Od 1998 r. bank jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dołącz do dyskusji: Pekao SA z 3 mld 235 mln zł zysku w I półroczu br. Wzrost o 1 mld 774,5 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl