SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pengab wzrósł o 2,7 pkt m/m do 34,8 pkt w kwietniu

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w kwietniu o 2,7 pkt m/m do 34,8 pkt, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego w poniedziałek przez firmę badawczą Pentor. Rok temu wskaźnik Pengab wynosił 16,1 pkt.

Pengab wzrósł o 2,7 pkt m/m do 34,8 pkt w kwietniu

Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w kwietniu 33,0 pkt i był wyższy o 5,7 pkt wobec poprzedniego miesiąca, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz spadł o 0,3 pkt do 39,4 pkt.

"Zdecydowanie poprawiła się ocena własnej sytuacji przez banki: poprawę kondycji ekonomicznej odnotowano w 47% placówek (13 pkt więcej niż w marcu), w przyszłości spodziewa się jej 57% (o d 2 pkt proc. więcej), co łącznie przełożyło się na 8-pkt wzrost wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury bankowej do poziomu 48,3 pkt" - głosi raport.

"Odnotowano niewielkie wzrosty na rynku depozytów złotowych bieżących (zwłaszcza podmiotów gospodarczych oraz walutowych (szczególnie w segmencie klientów indywidualnych). W przyszłości nie oczekuje się większych zmian na rynku depozytów złotowych, wzrost zainteresowania depozytami dewizowymi także ma charakter przejściowy (spodziewane są nawet niewielkie spadki)" - czytamy dalej.

Pentor zaznacza, że nastąpiło bardzo wyraźne ożywienie akcji kredytowej.

"Największe wzrosty odnotowano na rynku kredytów konsumenckich oraz mieszkaniowych dla osób prywatnych, nieco mniejsze - w odniesieniu do kredytów gospodarczych o wartości poniżej 1 mln euro. Bankowcy spodziewają się utrzymania się zwiększonej akcji kredytowej w rodzimej walucie także w najbliższej przyszłości, wyjątkiem są kredyty dla przedsiębiorstw o wartości poniżej 1 mln euro - oczekuje się lekkiego osłabienia tego rynku. Dynamiczne zmiany nie objęły rynku kredytów walutowych - w tym miesiącu odnotowano wprawdzie niewielkie ożywienie, ale ma ono prawdopodobnie charakter przejściowy" - podano w raporcie.

Pentor dodał, że ceny kredytów utrzymywały się tym razem na stałym poziomie. W przyszłości można oczekiwać niewielkiego ich spadku.

"Odnotowano znaczący wzrost zainteresowania akcjami i jednostkami TFI. Rynek obligacji jest stabilny. W przyszłości nie oczekuje się zmian popytu na papiery wartościowe. Zwiększone zainteresowanie może się utrzymać tylko względem jednostek TFI" - napisano dalej w materiale.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 a 14 kwietnia. W telefonicznym badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pengab wzrósł o 2,7 pkt m/m do 34,8 pkt w kwietniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl