SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Perspektywy rozwojowe Polski czynią ją najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej

Według wyników badania przygotowanego przez PwC we współpracy z Ambasadą Brytyjską perspektywy rozwojowe Polski  oraz rozmiar jej gospodarki czynią ją najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej. Zawdzięczamy to głównie stabilnej sytuacji makroekonomicznej i politycznej oraz konkurencyjności rynku pracy. Największą barierą jest infrastruktura.

Witold Orłowski

Witold Orłowski

Raport „Central and Eastern Europe Economic Scorecard – a sustainable future in a great region” pokazuje, że ranga Europy Środkowo-Wschodniej wśród inwestorów rośnie. Ciągle jednak jest wiele do zrobienia. Średni poziom PKB na mieszkańca w regionie, wg parytetu siły nabywczej, wyniósł w 2012 roku zaledwie 57 proc. średniej dla Europy Zachodniej.
To ma szansę się jednak zmienić w najbliższych latach.

„Kraje Europy Centralnej i Wschodniej muszą stworzyć jeszcze lepsze warunki dla inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nie wystarczą już niższe koszty pracy, potrzebne są strategie budujące przewagę konkurencyjną nad innymi regionami” – komentuje prof. Witold Orłowski, Główny Doradca Ekonomiczny PwC.

Eksperci PwC w swoim raporcie wyróżnili pięć najważniejszych czynników odpowiadających za rozwój gospodarek środkowo-wschodniej części Starego Kontynentu:

• Indeks dostępu do rynków – będący wypadkową dwóch równoważnych wskaźników: dostępu danej gospodarki do rynków globalnych oraz perspektyw rozwojowych rynku lokalnego,
• Indeks zasobów dla rozwoju – czyli sumy trzech czynników: kapitału ludzkiego (demografia, poziom edukacji, stan służby zdrowia), rozwoju sektora finansowego (oszczędności, dostępu do kredytów, możliwości inwestycyjnych) i zasobów wiedzy (stan nauki, zakres działań badawczo – rozwojowych, poziom cyfryzacji),
• Indeks konkurencyjności kosztowej – mierzony jako stosunek kosztów pracy
do jakości kapitału ludzkiego,
• Indeks stabilności – po pierwsze finansowej (wysokość długu publicznego i zagranicznego, jakość sektora bankowego), ale także politycznej (stabilność ustroju i swoboda gospodarcza) i środowiskowej (emisja dwutlenku węgla w relacji do PKB),
• Indeks otoczenia biznesu – to ocena pracy instytucji rządowych, systemu podatkowego, stanu infrastruktury i transparentności gospodarki.

W analizie przygotowanej przez ekspertów z firmy doradczej PwC Polska znalazła się w gronie państw Europy Środkowo-Wschodniej oferujących najlepsze perspektywy dla inwestorów.

Wysoko oceniona została m.in. stabilność polityczna – nasz kraj uzyskał wskaźnik 8,0 - na równi z Czechami, a tuż za Słowenią, która osiągnęła wskaźnik 9,0. Polska charakteryzuje się także dobrą jakością kapitału ludzkiego (drugie miejsce ze wskaźnikiem 6,5, tuż za Słowacją ze wskaźnikiem 6,7), przy jednocześnie niskich kosztach pracy – ze wskaźnikiem 8,0 plasujemy się w tym przypadku tuż za Rumunią (wskaźnik 9,0) wraz z krajami bałtyckimi, Węgrami oraz Bułgarią.

„Nasza przewaga wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej związana jest nie tylko z takimi czynnikami, jak przewidywalna polityka gospodarcza, wykwalifikowani i konkurencyjni kosztowo pracownicy, czy dostęp do globalnych rynków. Siła Polski dodatkowo wzrasta, jeśli weźmiemy pod uwagę jej rozmiar – jesteśmy największym krajem w regionie należącym do Unii Europejskiej” – mówi prof. Witold Orłowski z PwC.

Według ekspertów PwC największym wyzwaniem dla Polski jest infrastruktura – w tym zakresie uzyskaliśmy wskaźnik na poziomie zaledwie 2,0 (dla porównania: Węgry 4,0, Słowenia 5,0, Czechy 5,0, kraje nadbałtyckie 4,3).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Perspektywy rozwojowe Polski czynią ją najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl