SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na świecie rekordowy pesymizm gospodarczy szefów firm, prezesi z Polski nastawieni mniej negatywnie

Wśród liderów biznesowych na świecie panuje pesymizm w odniesieniu do oceny rozwoju globalnej gospodarki. Spowolnienie prognozuje 53% badanych, najwięcej od 2012 r. W Europie Środkowo-Wschodniej grupa prezesów-pesymistów jest najmniejsza (43%). Jednocześnie, 24% respondentów w naszym regionie spodziewa się wzrostu gospodarczego - wynika z badania PwC.

Article

- U progu nowej dekady liderzy biznesowi deklarują rekordowy pesymizm w ocenie perspektyw rozwoju globalnej gospodarki. Aż 53% z nich przewiduje osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w 2020 r., najwięcej w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i na Bliskim Wschodzie. Analogiczny wskaźnik wynosił 29% w 2019 r. i tylko 5% w 2018 r. Mniej negatywni w ocenie globalnej gospodarki są prezesi z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, choć w porównaniu do poprzedniego badania również widać tu duże zmiany – obecnie 43% respondentów przewiduje spowolnienie gospodarcze wobec 31% w 2019 r. - stwierdził Adam Krasoń, prezes PwC w Polsce.

Z kolei odsetek dyrektorów generalnych przewidujących zwiększenie tempa wzrostu gospodarczego spadł na świecie z 42% w 2019 r. do zaledwie 22% w 2020 r. W Europie Środkowo-Wschodniej ten wskaźnik spadł z 38% do 24%.

Obawy o tempo rozwoju gospodarczego wpłynęły także na zmniejszenie pewności co do wzrostu przychodów firm, choć ten wskaźnik nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. W perspektywie najbliższych 12 miesięcy pewność podwyższenia przychodów wyraziło 73% badanych na świecie i w naszym regionie, choć odpowiedź "bardzo pewny" globalnie wybrało tylko 27%, a w krajach CEE - 37%.

- Prezesi dostrzegają wyzwania na horyzoncie, ale jednocześnie są gotowi do stawiania im czoła, o czym świadczy ich spokój w odniesieniu do zwiększania przychodów. Co ciekawe, ich pewność w tym zakresie jeszcze bardziej wzrasta w dłuższej perspektywie – takie zdanie wyraziło aż 81% respondentów w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo, 40% badanych firm w Polsce i naszym regionie zamierza w najbliższym roku zwiększyć zatrudnienie, a 60% wprowadzić nowy produkt lub usługę - powiedział Michał Mastalerz, partner w PwC, lider ds. klientów i rynku.

CEO najbardziej boją się przeregulowania rynku

Przeregulowanie rynku jak co roku zajmuje pierwsze miejsce na liście ryzyk wymienianych przez prezesów na świecie – duże zaniepokojenie tym zjawiskiem wyraziło 36% badanych. Na drugim miejscu znalazły się wojny handlowe (35%), a na trzecim – niepewność co do wzrostu gospodarczego (34%).

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku odpowiedzi z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Tu co prawda na pierwszym miejscu także jest przeregulowanie rynku (38%), ale na kolejnych pozycjach znajdują się dostęp do kluczowych umiejętności (36%) oraz niepewność regulacyjna (32%). Warto zwrócić uwagę, że w pierwszej dziesiątce ryzyk w regionie nie znalazły się cyberzagrożenia (na 4. miejscu globalnie), choć aż 29% respondentów jest mocno zaniepokojona tempem zmian technologicznych.

Eksperci PwC podkreślają, że w żadnym innym regionie na świecie dostępność kluczowych umiejętności nie wzbudza tak dużego niepokoju jak w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. To z jednej strony efekt odpływu talentów z naszego regionu, a z drugiej – transformacji cyfrowej, która modyfikuje działanie firm i całego otoczenia biznesowego oraz wymaga od pracowników nowych kompetencji.

Zdaniem badanych, najlepszym sposobem wypełnienia tej luki są szkolenia służące zmianie lub podnoszeniu kwalifikacji kadry. Deklaracje nie idą jednak do końca w parze z działaniami. Tylko 18% prezesów na świecie i 15% w naszym regionie uważa, że dokonało "znaczącego postępu" w tworzeniu programów podnoszenia kwalifikacji - zestawu kompetencji miękkich, technicznych i cyfrowych.

- Potencjał rozwojowy pracowników jest ogromny, tym bardziej, że zdecydowana większość z nich jest otwarta na podnoszenie swoich kompetencji. Z innego badania PwC wynika, że aż 89% pracowników w Polsce (przy średniej globalnej na poziomie 77%) wyraża gotowość do zdobywania nowych umiejętności, a nawet przekwalifikowania. Dopasowanie szkoleń do zmieniających się potrzeb biznesowych jest dużą odpowiedzialnością i wyzwaniem dla pracodawców - stwierdził Jan Tokarski, partner w PwC, lider transformacji.

PwC co roku przeprowadza badanie "CEO Survey" wśród prezesów firm na świecie, rozmawiając z nimi o najważniejszych trendach biznesowych i społecznych. W tegorocznej edycji wzięło udział 1581 respondentów, w tym 155 z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Dołącz do dyskusji: Na świecie rekordowy pesymizm gospodarczy szefów firm, prezesi z Polski nastawieni mniej negatywnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl