SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Petycja PIKE do PE w sprawie ustawy o kinematografii

3 kwietnia 2006 roku Polska Izba Komunikacji Elektronicznej złożyła do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wniosek o podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie z polskiej ustawy o kinematografii zapisu obciążającego operatorów telewizji kablowej opłatą na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

PIKE uważa art. 19 ust. 5 tej ustawy za sprzeczny z ustawodawstwem Unii Europejskiej.

Kwestionowany przepis ustawy o kinematografii z dnia 30 czerwca 2005 r. nakłada na przedsiębiorców telekomunikacyjnych, dokonujących reemisji programów telewizyjnych w sieciach kablowych, obowiązek uiszczania opłaty o charakterze parapodatkowym w wysokości 1,5% przychodów na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), podczas gdy Dyrektywa o zezwoleniach jednoznacznie wyklucza nakładanie na operatorów telekomunikacyjnych opłat innych, niż wyraźnie wskazane w dyrektywie. Zaś Dyrektywa ramowa nakazuje jednakowe traktowanie podmiotów świadczących podobne usługi komunikacji elektronicznej, niezależnie od stosowanej technologii.

Nałożenie takiego obowiązku jest sprzeczne z postanowieniami:
1) art. 6 ust. 3 w zw. z częścią A Załącznika Dyrektywy 2002/20/WE z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie zezwoleń na udostępnianie sieci i usług łączności elektronicznej, tym bardziej, że uiszczanie ww. opłaty warunkuje prowadzenie działalności gospodarczej przez operatorów, w związku z uprawnieniami administracyjnymi Dyrektora PISF,
2) art. 8 ust. 3 lit. c) Dyrektywy 2002/21/WE z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej (dyrektywa ramowa), ze względu na wybiórcze nakładanie obowiązków na podmioty świadczące podobny rodzaj usług.

Izba od ponad 1,5 roku, czyli od momentu faktycznego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad ustawą o kinematografii, publicznie przedstawia racje wykazujące niezgodność z prawem niektórych jej zapisów, w szczególności odnoszących się do obowiązku wnoszenia opłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kilka dni temu racje te znalazły potwierdzenie we wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik w piśmie skierowanym 28 marca 2006 r. do Trybunału wskazuje, iż opłata na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest w istocie nowym podatkiem, ale nakładający go przepis jest niejasny i sprzeczny z zasadami postępowania podatkowego. Obecna petycja PIKE do Parlamentu Europejskiego o usunięcie operatorów z grona płatników na rzecz PISF jest istotnym uzupełnieniem procesu naprawy ustawy o kinematografii - podano w komunikacie.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzesza 136 firm stanowiących integralną część polskiego rynku mediów elektronicznych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Petycja PIKE do PE w sprawie ustawy o kinematografii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl