SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PFR Ventures zainwestowało w 7 nowych funduszy. Mają ponad 800 mln zł na inwestycje

PFR Ventures podpisało umowę z 7 funduszami venture capital. Tym samym portfel PFR Ventures poszerzył się do 30 zespołów, które mają 4 mld zł na inwestycje w innowacyjne spółki.

W te fundusze zainwestował PFR VenturesArticle

Wśród nowych zespołów znalazły się: Avia, FundingBox Deep Tech Fund, Icos Capital Fund, Movens Capital, Oxx, SMOK Ventures oraz YouNick Mint VC. Każdy z nich ma inną strategię inwestycyjną i będzie finansował przedsiębiorstwa na różnych fazach rozwoju: od pomysłu na kartce papieru po spółki pragnące wejść na zagraniczny rynek.
 
- Pieniądze z POIR przeznaczone na instrumenty kapitałowe przyczyniły się do rekordowych wyników określających wartość zainwestowanego kapitału w poprzednim roku. Uruchomienie kolejnych funduszy VC to jeszcze więcej start-upów z Polski, które otrzymają wsparcie niezbędne do ich rozwoju. Jest ono dostępne również obecnie i mimo problemów wywołanych przez pandemię, start-upy mogą stale liczyć na finansowanie – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- W 2019 roku odnotowaliśmy rekord ilości kapitału zainwestowanego na polskim rynku VC. Udział funduszy uruchomionych z Grupą PFR wyniósł około 13 proc. Liczymy, że w 2020 r. będzie on jeszcze większy, choć oczywiście nie dominujący. Już teraz mamy dobre sygnały z rynku, w postaci kolejnych, wysokich rund z udziałem naszych funduszy. W tym momencie, na rynek wchodzi kolejnych 7 graczy w barwach PFR – komentuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nowe fundusze od PFR Ventures pozyskały ponad 305 mln zł. To kapitał, który pochodzi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Pozostałe 511 mln zł to zaangażowanie inwestorów prywatnych. Tym samym, PFR Ventures alokował już prawie 70 proc. swoich środków. Dwa z funduszy (Avia oraz Icos Capital Fund) to inwestycje zrealizowane wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Są już pierwsze transakcje

- Szacujemy, że w 2020 uruchomimy jeszcze około 10 kolejnych zespołów. Równolegle, koncentrujemy się na maksymalnym udrażnianiu procesu inwestycyjnego w spółki. Pomiędzy kwietniem 2019 a styczniem 2020 r., nasze fundusze przeanalizowały ponad 300 projektów i zainwestowały w około 16 proc. z nich. Chcemy wysłać do rynku czytelny sygnał: udostępniliśmy funduszom środki, a teraz on mogą z łatwością dokonywać inwestycji – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures

Z nowych funduszy, trzy z nich dokonały już pierwszych transakcji. SMOK Ventures zainwestował w SmartHotel oraz ExitPlan, a OXX wspólnie z Kernett Partners zapewniły ponad 22 mln dolarów w rundzie A zebranej przez Codility. Aktywny był też fundusz CVC Icos, który w rundzie A wspólnie z EEC Magenta zainwestował w Reliability Solutions ponad 13 mln zł.

PFR Ventures to spółka zarządzająca funduszami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze Venture Capital oraz Private Equity. Celem PFR Ventures jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. Obecnie, PFR Ventures ma ponad 50 funduszy w swoim portfelu, które dokonały ponad 250 inwestycji.

Dołącz do dyskusji: PFR Ventures zainwestowało w 7 nowych funduszy. Mają ponad 800 mln zł na inwestycje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl