SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PGE Energia Jądrowa 1 wyda do 55 mld zł na budowę 3000 MW elektrowni

Należąca do PGE Polskiej Grupy Energetycznej, PGE Energia Jądrowa 1, która zajmie się budową pierwszego w Polsce jądrowego bloku energetycznego, wyda ok. 35-55 mld zł na budowę elektrowni o mocy ok. 3000 MW, wynika z Informacji na temat przebiegu prac oraz o planowanych dalszych działaniach PGE w związku z realizacją programu budowy elektrowni jądrowych.

PGE Energia Jądrowa 1 wyda do 55 mld zł na budowę 3000 MW elektrowni

„Szacuje się, że łączne nakłady na budowę elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW wyniosą ok. 35-55 mld zł" – czytamy w informacji przedłożonej we wtorek przez ministra skarbu pod obrady rządu.

W dokumencie oceniono, że do czasu wydania przez rząd decyzji zasadniczej dotyczącej budowy elektrowni (prawdopodobnie pod koniec 2013 r.) łączne nakłady PGE mogą sięgnąć 1 mld zł, a do czasu wylania pierwszego betonu pod obiekty, co nastąpi w połowie 2016 r. – wyniosą od 3 do 5 mld zł.

„W 2011 r. na dalsze prace związane z projektem przewidziano wydatki w wysokości ok. 175 mln zł" – czytamy dalej. Dla porównania koszty działalności operacyjnej spółek (PGE EJ SA oraz PGE EJ 1 sp. z o.o.) w 2010 r. wyniosły 13,8 mln zł.

PGE, która będzie realizować budowę bloku atomowego zawiązała spółkę akcyjną PGE Energia Jądrowa SA o kapitale zakładowym 25 mln zł, w której posiada 100% udziałów. Do grupy należy też spółka celowa PGE EJ 1 sp. z o.o., z kapitałem w wysokości 38 mln zł, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, prowadzi badania lokalizacyjne oraz wykonuje inne czynności operacyjne, odpowiada także za wybór technologii, która będzie wykorzystana do budowy elektrowni jądrowej.

Spośród potencjalnych lokalizacji, jedynie Żarnowiec okazał się najlepszym miejscem na lokalizację elektrowni jądrowej. W 2010 r. spółka PGE EJ 1 nabyła 113 ha w gminach Krokowa i Nadole. Zawarto też porozumienia z partnerami zagranicznymi (Electricite de la France SA, GE-Hitachi Nuclear EnergyAmericas LLC, Westinghouse Electric Company LLC), a każdy z potencjalnych dostawców potwierdził możliwość wybudowania elektrowni jądrowej do 2020 r. w oferowanej technologii.

We wtorek rząd przyjął też informację na temat realizacji projektu programu polskiej energetyki jądrowej. Dokument zakłada przyjęcie programu przez rząd oraz uchwalenie i wejście w życie przepisów prawnych niezbędnych do rozwoju i funkcjonowania energetyki jądrowej do 30 czerwca 2011 r.; ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej (1 lipca 2011 r. – 31 grudnia 2013 r.); wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem uzgodnień (1 stycznia 2014 r. – 31 grudnia 2015 r.); wydanie pozwolenia na budowę i budowa pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni (1 stycznia 2016 r. – 31 grudnia 2020 r.); kontynuację i rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni jądrowych (1 stycznia 2021 r. – 31 grudnia 2030 r.).

Według wcześniejszych zapowiedzi, w lipcu 2011 roku PGE chce rozpocząć przetarg na budowę elektrowni jądrowej. Przetarg może potrwać dwa lata, a w połowie 2013 roku będzie można zaakceptować technologię i ostateczną lokalizację.

Plany zakładają, że pierwsza elektrownia jądrowa ma zostać uruchomiona w 2020 roku, a jej budowa ma ruszyć w 2016 roku.

Szacunkowy koszt budowy 1 MW elektrowni jądrowej zakładano wczesniej na 3-4 mln euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGE Energia Jądrowa 1 wyda do 55 mld zł na budowę 3000 MW elektrowni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl