SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PGNiG i Gazprom uzgodniły kwestie współpracy, nowych szczegółów brak

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i OAO Gazprom uzgodniły kwestie współpracy odnośnie dostaw gazu do Polski podczas zakończonych 29 października 2009 roku w Moskwie rozmów, poinformowało PGNiG w piątkowym komunikacie, w którym nie podano nowych szczegółów.

"Strony porozumiały się w sprawie zwiększenia dostaw, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej, w połowie tygodnia informował już o tym wicepremier Waldemar Pawlak, podając, iż dostawy gazu z Rosji wzrosną do 11 mld m sześc. rocznie, a kontrakt zostanie przedłużony o 15 lat do 2037 roku.

W piątek PGNiG poinformowało też, że oprócz przedłużenia kontraktu wypracowano kompromisowe rozwiązania dotyczące zarządzania spółką EuRoPol Gaz - operatorem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego - i jej polityki taryfowej. Nie podało jednak żadnych szczegółów.

Wcześniej wicepremier sygnalizował, że punktem spornym pomiędzy stronami jest kwestia dotycząca ustalenia taryf przez EuRoPol Gaz, gdyż Rosjanie chcą płacić mniej za tranzyt gazu przez Polskę do Europy, zwłaszcza w sytuacji zmniejszenia się popytu na to paliwo.

Z jego słów wynikało, że różnice zdań dotyczyły też kwestii przywrócenia do 50 na 50 udziału stron w spółce EuRoPol Gaz. Obecnie akcjonariuszami spółki są: PGNiG SA i OAO Gazprom - po 48% akcji, a pozostałe 4% należą do spółki Gas Trading, której akcjonariuszami odpowiednio są: PGNiG - 43,41%, PHZ Bartimpex SA - 36,17 %, OOO Gazprom Export - 15,88%, Węglokoks SA - 2,27 % i Wintershall Erdgas Handelshaus GmbH - 2,27%.

Spółka EuRoPol GAZ działa od 1993 roku i jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa o długości 684 km, a także 5 tłoczni.

"Wypracowane podczas rozmów uzgodnienia znalazły się w podpisanym przez strony wspólnym oświadczeniu i wejdą w życie po podpisaniu przez Rzeczpospolitą Polską i Federację Rosyjską odpowiednich dokumentów na szczeblu rządowym" - podano też w piątkowym komunikacie PGNiG.

Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 14 mld m sześc., z czego ok. 30% stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku OOO Gazprom Export dostarczyło do Polski ponad 7 mld m sześc. gazu.

Import rosyjskiego gazu do Polski i jego przesył przez terytorium Polski odbywa się na podstawie długoterminowych kontraktów, zawartych na podstawie porozumienia międzyrządowego z 1993 roku i aneksów do tego porozumienia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG i Gazprom uzgodniły kwestie współpracy, nowych szczegółów brak

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl