SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGNiG Superliga przez 4 lata w TVP Sport. Szkolnikowski: Bardzo ciekawy sport pokazujący walkę „gladiatorów”

Telewizja Polska rozszerza ofertę sportową. Przez najbliższe cztery sezony PGNiG Superliga mężczyzn będzie pokazywana na antenie TVP Sport, w internecie oraz w aplikacji mobilnej. - Jako publiczny nadawca telewizyjny chcemy się przyczynić do rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju. Chcemy, aby w każdym polskim domu piłka ręczna zagościła na nowo - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.

Konferencja prasowa TVP i PGNiG Superligi; fot. Michał KurdupskiArticle

O tym, że od najbliższego sezonu mecze PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych będą pokazywane w TVP Sport portal Wirtualnemedia.pl informował w zeszłym tygodniu. Poprzednio przez trzy lata rozgrywki można było oglądać w kanałach sportowych należących do platformy nc+.

Czteroletnia umowa na prawa do relacjonowania spotkań PGNiG Superligi mężczyzn - obejmująca sezony 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022 i 2022/2023 - oficjalnie została podpisana między Telewizją Polska i Superligą we wtorek, 25 czerwca.

- Superliga to jedna z pięciu najlepszych lig piłki ręcznej na świecie. Mamy zespoły z Kielc i Płocka, które już od wielu lat godnie reprezentują Polskę na świecie zdobywając najważniejsze trofea. Poza tym jest to bardzo ciekawy sport pokazujący walkę „gladiatorów”, i dostarczający masę emocji. Jako publiczny nadawca telewizyjny chcemy się przyczynić do rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju. Chcemy, aby w każdym polskim domu piłka ręczna zagościła na nowo - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.

- Podjęliśmy decyzję o współpracy z Telewizją Polską, ponieważ nadawca ten daje nam duże większe możliwości ekspozycji piłki ręcznej wśród kibiców. TVP Sport w przeciwieństwie do stacji kodowanych jest anteną otwartą i bezpłatną, do której dostęp ma praktycznie cała populacja naszego kraju - informuje nas Marek Janicki, prezes spółki Superliga. - Piłka ręczna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju, dlatego według mnie każdy kibic powinien mieć bezpłatny dostęp do śledzenia naszych ligowych rozgrywek. Wraz z Telewizją Polską chcemy tę popularność jeszcze zwiększyć - dodaje.

Na mocy zawartego porozumienia TVP Sport w okresie trwania licencji pokaże ponad 270 spotkań (przekłada się to na 550 godzin transmisji). W każdym sezonie stacja pokaże minimum 68 meczów - po dwa w każdej kolejce rundy zasadniczej i wszystkie w rundzie finałowej.

Portal Wirtualnemedia.pl ustalił, że wśród komentatorów PGNiG Superligi znajdą się m.in. Jacek Laskowski, Maciej Iwański, Piotr Dębowski, Grzegorz Chodkowski i Maciej Wojs. - Chcieliśmy również poważnie do tej funkcji zaangażować Wojciecha Nowińskiego, ale kilkanaście dni temu otrzymaliśmy przykrą informację o jego śmierci - informuje nas Szkolnikowski.

Dyrektor TVP Sport zapytany przez portal Wirtualnemedia.pl o szacunkową oglądalność poszczególnych meczów Superligi prognozuje, że średnio mecze będą gromadzić ponad 100 tys. widzów, a widownia ciekawszych spotkań powinna przekraczać 200 tys. osób. - Nie planujemy pokazywania niektórych meczów na naszych głównych antenach. TVP Sport jest anteną otwartą z zasięgiem 35 mln Polaków, więc każdy potencjalny kibic ma możliwość obejrzenia meczu w tej właśnie stacji. Dodatkowo chcemy budować markę naszego sportowego kanału. Na antenach głównych Telewizji Polskiej raczej relacjonujemy różnego rodzaju wydarzenia sportowe dotyczące reprezentacji naszego kraju w różnych dyscyplinach - komentuje nam.

Dodatkowo transmisje będą do obejrzenia również na stronie sport.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP Sport. Będzie tam można znaleźć także zarchiwizowane spotkania, skróty z meczów, wywiady i inne liczne materiały wideo. Mecze będą pokazywane w standardzie HD z wykorzystaniem min. 5 kamer.

Na chwilę obecną TVP Sport nie planuje produkcji oddzielnego magazynu poświęconego PGNiG Superlidze, ale publiczny nadawca o rozgrywkach będzie szeroko informować m.in. w codziennych serwisach sportowych oraz w kanałach social media. - Wszystkim transmitowanym przez TVP Sport meczom będą towarzyszyć również studia sportowe, do których będziemy zapraszać ekspertów od piłki ręcznej do analiz. W sportowych studiach będziemy również pokazywać najciekawsze fragmenty tych spotkań, których nie będziemy transmitować (osobiście nie będziemy produkować sygnału z tych meczów, ale wybrane materiały i skróty będą nam dostarczać kluby) – mówi nam Szkolnikowski.

Kontrakt Telewizji Polskiej i Superligi przewiduje również możliwość transmisji dodatkowych meczów Superligi na antenach regionalnych publicznego nadawcy. Właśnie prowadzone są rozmowy w tym zakresie. - Na chwilę obecną relacjonowaniem wybranych meczów ze swoich regionów są takie oddziały jak TVP Olsztyn i TVP Lublin. Myślę że do tego grona dołączą również inne ośrodki - zdradza Szkolnikowski.

Sezon 2019/20 PGNiG Superligi wystartuje w piątek, 30 sierpnia. W tym dniu odbędzie się również pierwsza transmisja na antenie TVP Sport. Transmitowane spotkania będą rozpoczynać się w jednym ze stałych pasm dedykowanym PGNiG Superlidze we wtorki, środy lub piątki o godz. 17.30 lub 18.00 i w niedziele o 13.00.

Być może w przyszłości w ramach eksperymentu Telewizja Polska będzie produkować sygnał wybranych meczów Superligi w jakości 4K. - Jeśli w przyszłości będziemy mieli techniczne możliwości produkcji sygnału telewizyjnego w jakości 4K, to wtedy najprawdopodobniej będziemy eksperymentować z pokazywaniem wybranych spotkań Superligi w tej właśnie jakości - mówi nam szef sportu w TVP.

Telewizja Polska nie zdradza wysokości kosztów związanych z pozyskaniem praw do relacjonowania PGNiG Superligi. - Mogę jednak powiedzieć, że wynegocjowaliśmy atrakcyjne warunki współpracy w których każda ze stron jest na wygranej pozycji. Dzięki tej współpracy zyskujemy zarówno my jako Telewizja Polska, jak i również Superliga, poszczególne kluby i wszyscy sponsorzy. Myślę, że dzięki dotarciu do większej grupy odbiorców kluby zaczną więcej zarabiać - odpowiada nam Marek Szkolnikowski.

PGNiG Superliga należy do ścisłego top 5 najsilniejszych lig w Europie rankingu Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Jest jedną z czołowych lig zawodowych w Polsce. W rozgrywkach bierze udział 14 najsilniejszych zespołów w naszym kraju. Aktualnym mistrzem Polski jest drużyna PGE VIVE Kielce, która w tegorocznym finale pokonała Orlen Wisłę Płock. Trzecim zespołem jest Gwardia Opole.

Sponsorem rozgrywek od 2010 roku jest PGNiG (stąd nazwa PGNiG Superliga), Na początku tego roku umowę przedłużono do 2023 roku, a jej roczna wartość do 10 mln zł.

Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. TVP Sport miał 0,99 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,27 proc. rok wcześniej. Od czerwca ub.r. stacja jest dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej (obecnie w dwóch wersjach: standardowej i HD).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG Superliga przez 4 lata w TVP Sport. Szkolnikowski: Bardzo ciekawy sport pokazujący walkę „gladiatorów”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
żal
Ponazywali sobie nazwami sponsora i za diabla nie wiadomo, o co chodzi. Np. "PGNiG Superliga" - co to jest? Z końcówki "liga" można wnosić, że to jakiś sport, w którym wyniki sumują się w jakiejś tabeli. Ale co to za sport? Rozgrywki pracowników PGNiG w rzutki?
odpowiedź
User
Olo
A Magdziarz ten śmieszny dyro z Opola nic nie komentuje?
odpowiedź
User
Marek
Oglądalność tej ligi w nc+ w ostatnich latach była momentami liczona w pojedynczych tysiącach. Wcześniej Polsat Sport z niej w ogóle zrezygnował, bo była tak mało popularna.
odpowiedź