SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PGNiG z nagrodą Firma Roku Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Ta nagroda to uznanie za ciężką pracę szczególnie w ostatnim półroczu dla zarządu, wszystkich spółek w Grupie i prawie 25 tys. pracowników - powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, odnosząc się do przyznanej spółce nagrody Firma Roku Forum Ekonomicznego.

Article

"Myślę, że to jest też uznanie osiągnięć na arenie międzynarodowej" - wskazał w środę szef gazowej firmy. Jak mówił, chodzi m.in. o wygrany arbitraż w Sztokholmie z Gazpromem w marcu br.

"Co więcej, w ciągu trzech miesięcy udało się w pełni wdrożyć ten wyrok i w pełni przejść na bieżące rozlicznie z Gazpromem, a sam wyrok przełożyć na język kontraktu Jamalskiego" - wskazał. "I co szczególnie ważne, uzyskać w całości nadpłatę za poprzednie lata" - dodał.

Według Kwiecińskiego, ważne jest również, że spółce udało się w ostatnim półroczu zapewnić bezpieczeństwo gazowe w Polce - "naszym mieszkańcom, ale przede wszystkim gospodarce, bo przez cały ten czas gaz do Polski płynął bez najmniejszych zakłóceń z kierunku wschodniego rurociągiem Jamalskim i innymi rurociągami oraz przypływał w sposób zaplanowany na tankowcach" - dodał.

Wskazał ponadto, "że mimo zawirowań związanych z pandemią koronawirusa i bardzo niskich cen węglowodorów, a w szczególności gazu, utrzymaliśmy bardzo dobrą pozycję finansową".

Przypomniał, że po pierwszym półroczu 2020 r. Grupa Kapitałowa PGNiG wygenerowała 5,92 mld zł zysku netto. "Był on czterokrotnie wyższy niż przed rokiem" - zaznaczył.

Jak mówił, wyniki finansowe PGNiG za II kwartał br. i półrocze były nie tylko rekordowe w skali spółki, ale również też w skali warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. "Przeszliśmy do historii GPW" - dodał.

Szef PGNiG podkreślił, że najważniejszym wyzwaniem na najbliższe miesiące będzie dobre przygotowanie się do połączenia z Orlenem.

"To jest konieczne, żebyśmy w tym obszarze mieli jeden duży, silny, polski multienergetyczny koncern, który nie tylko będzie naszą wizytówką na arenie międzynarodowej, ale będzie w stanie realizować transformację energetyczną w naszej gospodarce" - podkreśli. Jak wyjaśnił, chodzi o stworzenie podmiotu, który będzie w stanie realizować potężne inwestycje w najbliższym czasie.

Poza tym - jak dodał Kwieciński - ważne będzie wpisanie się w nową politykę klimatyczną UE i realizacji celu neutralności klimatycznej w 2050 roku. "Już rozpoczęliśmy intensywne działania w tym zakresie poprzez rozpoczęcie programów: biometanowy, OZE i wodorowy" - wskazał.

Jak podkreślił, dla UE wodór to paliwo przyszłości i Europa chce tu osiągnąć przewagę konkurencyjną w skali globalnej. "Chcemy, żeby również polskie firmy w tym uczestniczyły, w tym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo" - powiedział Kwieciński.

Przypomniał, że PGNiG weszło do rządowego aliansu wodorowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG z nagrodą Firma Roku Forum Ekonomicznego w Karpaczu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl