SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGNiG: zaczniemy ograniczać dostawy gazu nawet od października

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ocenia, że w zależności od sytuacji pogodowej pierwsze ograniczenia dostaw gazu do klientów przemysłowych mogą zacząć się już od końca października, wynika z wypowiedzi prezesa PGNiG Michała Szubskiego.

“Pomimo podejmowanych od ponad roku działań, których celem było pozyskanie dodatkowych dostaw gazu ziemnego do Polski, zastępujących kontrakt z RosUkrEnergo, PGNiG może nie być w stanie dostarczyć gazu w pełnych ilościach zamówionych przez klientów przemysłowych. Problemy z dostawami związane są z przedłużającymi się negocjacjami polsko-rosyjskimi dot. aneksu przewidującego zwiększenie dostaw rosyjskiego gazu do Polski do 10,3 mld metrów sześciennych rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku” – powiedział Szubski.

Spółka poinformowała Operatora Systemu Przesyłowego Gaz-System o braku możliwości pokrycia zapotrzebowania odbiorców na gaz ziemny w IV kwartale 2010 roku. Obecna sytuacja ma związek z zerwanym kontraktem z RosUkrEnergo i zaniechaniem budowy dwukierunkowego połączenia transgranicznego umożliwiającego import gazu z systemu UE.

PGNiG poinformował również, że w podziemnych magazynach spółki znajduje się obecnie około 1,3 mld metrów sześc. gazu. Oznacza to, że są one wypełnione w około 85 proc.

“Szacujemy, że w 2010 roku minimum, które jest nam potrzebne, to około 1,5 mld metrów sześć. gazu. Jeżeli zima będzie mroźna, to jest pewnie 1,7 mld metrów sześć. W roku 2011 będzie to nieznacznie więcej” - dodał wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

W celu zakontraktowania dodatkowych dostaw spółka prowadziła rozmowy m.in. z Emfeszem, E.ON czy Kulczyk Holding. Rozważa transakcję wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim. Jednak nie ma potencjalnego kontrahenta. Na podpisanie czeka wspomniany aneks do umowy na dostawy z Gazprom Export.  

Spółka szacuje, że konsumpcja w Polsce w 2010 przekroczy 14 mld m.sześć. gazu. Z polskich złóż spółka pokrywa 4,2 – 4,3 mld m.sześc. zapotrzebowania.

PGNiG miało 991,87 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2010 roku wobec 493,45 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 10761,92 mln zł wobec 10253,59 mln zł rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: PGNiG: zaczniemy ograniczać dostawy gazu nawet od października

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl