SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ING: pierwsza podwyżka stóp procentowych w Polsce w II połowie 2022 roku

Pierwszej podwyżki stóp procentowych w Polsce spodziewamy się w II połowie 2022 roku - podał w środę ING Bank Śląski. Dodaje, że część członków RPP może podzielać opinię, że presja na wzrost cen jest silna i jeszcze wzrośnie po uruchomieniu odłożonego popytu.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak wskazał główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki, Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami zdecydowała o pozostawieniu stóp bez zmian. "Późna godzina decyzji wskazuje na wzmożoną dyskusję. Rynek wycenia już 30pb podwyżek za rok oraz 90pb w okresie 1 roku i 9 miesięcy, a więc znacznie bardziej agresywnie niż wskazuje retoryka RPP" - dodał.

Benecki ocenił, że zmiany w komunikacie pokazują mniejszą pewność odnośnie przejściowego charakteru wysokiej inflacji. Wskazał, że wg RPP ponowny spadek CPI nastąpi dopiero w 2022 r. Rada porzuciła także cały paragraf, który mówił o tym, że "stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie", co sugeruje zaniepokojenie, iż podwyższona inflacja pozostanie z nami na dłużej.

"Zapewne konferencja prezesa NBP w piątek będzie wskazywać, że podwyżki są wciąż odległe. Naszym zdaniem zmiany w komunikacie sugerują większą rozbieżność opinii w Radzie i słabnięcie obozu gołębi" - zaznaczył.

Według Beneckiego rozpoczęcie dyskusji o ograniczeniu QE ECB w czerwcu zapoczątkuje zaostrzenie języka RPP. "Postępowanie w ślad za ECB/Fed pozwala ograniczyć umocnienie złotego" - dodał.

Jak zaznaczył, pierwszym kandydatem, który już przemawia za zmianą nastawienia RPP, jest długotrwałe pozostawanie CPI powyżej celu. "Może ono rodzić obawy o wzrost oczekiwań inflacyjnych, przyśpieszenie płac i dodatkową presję inflacyjną oprócz już istniejących czynników proinflacyjnych" - wskazał. Dodał, że dzisiejsze zmiany w komunikacie pokazują, że ten czynnik już działa.

"Większość w RPP prawdopodobnie dalej toleruje przyspieszenie inflacji w Polsce, powtarzając, że wzrost cen jest przejściowy, wynikający z czynników poza kontrolą RPP" - zaznaczył Benecki. "Tymczasem presja na wzrost cen jest silna i jeszcze wzrośnie po uruchomieniu odłożonego popytu i część członków RPP może podzielać tę opinię" - podkreślił.

Drugim czynnikiem, który może zmienić nastawienie RPP, będzie zmiana podejścia ECB lub Fed - zauważył ekonomista.

"Prezes Glapiński wielokrotnie powtarzał, że RPP nie chce popełnić błędu zbyt wczesnego zacieśnienia i będzie postępować podobnie jak banki centralne największych gospodarek. Postępowanie krok za bankami centralnymi gospodarek rozwiniętych pozwala ograniczyć umocnienie złotego, a słabszy złoty wspiera ożywienie gospodarcze i wyjście z recesji" - zaznaczył.

Według ekonomisty Fed i ECB rozpoczną dyskusję o ograniczeniu skupu aktywów w okolicach połowy roku. Później również RPP może zacząć sygnalizować rosnące szanse na normalizację polityki pieniężnej. "Pierwszej podwyżki stóp w Polsce spodziewamy się w II połowie 2022 roku" - podał.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ING: pierwsza podwyżka stóp procentowych w Polsce w II połowie 2022 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl