SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pierwsze miasto w Europie usuwa wszystkie reklamy outdoorowe

Władze francuskiego miasta Grenoble postanowiły usunąć z ulic wszystkie reklamy zewnętrzne. W ich miejscu posadzą drzewa. To pierwszy taki przypadek w Europie.

shutterstock.com Article

Merostwo Grenoble w oświadczeniu tłumaczy, że usunięcie z miejsc publicznych słupów ogłoszeniowych, tablic i billboardów to odpowiedź na skargi mieszkańców, którym coraz bardziej przeszkadzają na ulicach często te same reklamy, które oglądają w prasie, telewizji lub internecie.

- Miasto podjęło decyzję o uwolnieniu całej przestrzeni publicznej od przekazów reklamowych - informuje w komunikacie Eric Piolle, odpowiedzialny w miejskim ratuszu za kwestie ochrony środowiska. - W tym rok upłynął termin kontraktu z dostawcami reklam zewnętrznych, i nie zostanie on odnowiony - dodaje.

Według zapowiedzi podobny los jak billboardy ma spotkać także reklamy umieszczone na przystankach autobusowych. Na realizację tej części planu mieszkańcy zaczekają jednak jeszcze kilka lat, aż wygaśnie umowa z kolejnym przedsiębiorstwem wykorzystującym przystanki jako przestrzeń reklamową.

Słupy ogłoszeniowe i tablice z reklamami mają być usuwane w okresie od stycznia do kwietnia 2015 r. - w sumie będzie to ponad 300 różnego rodzaju konstrukcji. W ich miejsce zostanie posadzonych ok. 50 drzew. Firma JCDecaux, której kontrakt z władzami miasta wygasł w br. ostrzega, że na całkowitej likwidacji reklam Grenoble straci rocznie ponad 600 tys. euro. Miejscy urzędnicy przekonują jednak, że kwota ta nie będzie wyższa niż 150 tys. euro, bowiem w ostatnich latach przychody miejskiej kasy związane z reklamą zewnętrzną drastycznie zmalały. A ewentualne straty nie będą miały większego znaczenia dla budżetu Grenoble.

W mieście do końca 2019 r. pozostaną reklamy na przystankach. Wtedy właśnie skończą się kolejne umowy z firmami oferującymi reklamę OOH.

Decyzja władz francuskiego miasta to pierwszy taki przypadek w Europie. Wcześniej, w 2007 roku eksperyment polegający na usunięciu z ulic wielkopowierzchniowych reklam zewnętrznych przeprowadzono w Sao Paulo. Jednak w 2012 roku powróciły one do południowoamerykańskiej metropolii w postaci tysiąca tablic informacyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pierwsze miasto w Europie usuwa wszystkie reklamy outdoorowe

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Ciekawe kto jeszcze zwraca uwage na bilbordy. W sensie kto zapamięta przekaz.

Brawo dla Grenoble
125 9
odpowiedź
User
dan_
Pozostaje pogratulować władz miejskich.
106 9
odpowiedź
User
Gość
Brawo!
71 9
odpowiedź
User
Miś
A Karlskrona to nie Europa? Tam już od lat nie ma reklam na ulicach.
43 11
odpowiedź
User
Nick
Jak się wjeżdża do W-wy od Katowic i Krakowa to widać niezły śmietnik z reklam.
59 8
odpowiedź