SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwszy blog opublikowany w Polsce

"Świat według blondynki", który niedawno trafił do polskich księgarń, to pierwszy blog, czyli internetowy dziennik, opublikowany w formie książki.

Od kilku lat trwa moda na blogi czyli internetowe pamiętniki. Autor, co jakiś czas (niekiedy nawet kilka razy dziennie), wpisuje do bloga swoje przemyślenia, a grupa internautów śledzi je i komentuje. Są blogi które odwiedza ogromna rzesza czytelników, są też niemal nieznane. Na polskich strona www jest ich obecnie ponad 30 000, codziennie powstają nowe, co minuta pojawia się kilkanaście nowych wpisów. Na świecie jest niepoliczalna ilość blogów, po raz pierwszy jednak blog został opublikowany w formie książki właśnie w Polsce.

"Blog to najczęściej pamiętnik, więc wydanie go w postaci książkowej wydało mi się oczywiste. Zbadaliśmy sprawę i okazało się, że nikt tego jeszcze nie zrobił na świecie. Ostatecznie, już po wydaniu naszej książki, potwierdziła to Pani Rebecca Blood z USA, autorka naukowej publikacji na temat zjawiska blogów "The Weblog Handbook". Sami byliśmy zdziwieni" - mówi Łukasz Modzelewski z wydawnictwa ogma.pl, które opublikowało "Świat według blondynki".

Do publikacji akurat tego bloga skłoniły wydawców jego wartości literackie. "Autorka ma świetny styl, cięty język, poczucie humoru i bardzo ciekawe spostrzeżenia z zakresu socjologii, polityki, ekonomii, czyli nie tylko o `blondyńskich` ciuchach i wadze ciała" - mówi Łukasz Modzelewski.

Ważną częścią bloga są komentarze czytelników, często równie, a czasem nawet bardziej ciekawe niż sam blog. Istnieją blogi graficzne, zdjęciowe - jak np. pozytyw.blog.pl, czy supermarket.blog.pl - gdzie autorzy zamieszczają fotografie bez własnego komentarza, oddając to pole czytelnikom. Są też takie blogi gdzie autor jednym zdaniem prowokuje do wpisywania komentarzy i otrzymuje mnóstwo wypowiedzi.

Natomiast blog "Świat według blondynki" jest zamkniętą formą literacką - pamiętnikiem z wyczerpującymi, pełnymi wpisami - historiami, które podobnie jak w tradycyjnym pamiętniku składają się na barwną biograficzną historię. "Takie skończone dzieło nie wymaga zamieszczania dodatkowych komentarzy czytelników. Dodaliśmy natomiast obszerny indeks wybranych słów i `popkulturowy` słownik użytych pojęć i nazwisk" - powiedział wydawca. Książka zachowuje specyfikę językową bloga. Korekta objęła tylko interpunkcję.

Jedną z cech bloga, który "rozgrywa się" w rzeczywistości wirtualnej, jest anonimowość autora. Czytelnik nie może sprawdzić, czy podający się na przykład za 30-letniego pracownika banku autor bloga nie jest w rzeczywistości 17-letnią uczennicą liceum. Autorka "Świata według blondynki" - aalli - podobno rzeczywiście jest blondynką. Ma 26 lat, pochodzi ze Szczecina, od trzech miesięcy mieszka w Warszawie. Pracuje, ukończyła studia ekonomiczne, jak mówi, "na przekór" jej humanistycznej duszy. Chociaż pisza od dłuższego czasu, "Świat według blondynki" jest jej debiutem literackim.

Książka została opublikowana bez prawdziwego imienia i nazwiska autorki - pod internetowym pseudonimem. Wygląda jednak na to, że niedługo jej anonimowość się skończy - wieczór autorski aalli odbędzie się 13 listopada w kawiarni Baumgart/Libera w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Po książkowej publikacji autorka nie przestanie pisania bloga w sieci.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pierwszy blog opublikowany w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl