SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pikieta przeciw Rafałowi Ziemkiewiczowi na Targach Książki. Wydawca: to niedopuszczalna presja. Ziemkiewicz: mam więcej fanów

Stowarzyszenie Dziewuchy Dziewuchom i Partia Razem protestują przeciw spotkaniu z pisarzem i publicystą Rafałem Ziemkiewiczem w czasie Targów Książki w Krakowie z powodu jego słów o niedawnych protestach kobiet. Apel w tej sprawie podpisało 3 tys. osób. - Tu mam 92 tys. folołersów, na FB 71 tys., startowy nakład książki to min. 15 tys., a oni mi wyjeżdżają z 3 tysiami? TRY HARDER! - skomentował to Ziemkiewicz na Twitterze.

Rafał Ziemkiewicz Article

Protest jest związany przede wszystkim z wpisem twitterowym Rafała Ziemkiewicza na temat współorganizowanego przez dziennikarkę Annę Dryjańską protestu grupy kobiet pod domem Jarosława Kaczyńskiego przeciw jego wypowiedzi o aborcji. „Właśnie widziałem w tv p. Annę Dryjańską. To wyjątkowa czelność że pyskuje pod domem Jaro, sama jest zdeformowana, a jednak ją mama urodziła” - napisał Ziemkiewicz. „Kobiety nie szwendają się nocą pod cudzym domem wrzeszcząc o swoich ci…. i macicach” - ocenił w kolejnym wpisie.

Dryjańska zapowiedziała pozwanie go za naruszenie dóbr osobistych, szybko zebrała w internecie pieniądze na koszty procesowe i poinformowała, że będzie domagała się zapłaty 100 tys. zł na rzecz organizacji feministycznej. Ziemkiewicz poinformował, że w takim razie pozwie dziennikarką za stwierdzenie z maila zacytowanego w jej tekście na naTemat.pl: „Nie da się walczyć z kimś takim jak Ziemkiewicz, tylko zostaje nadzieja, że może i jemu się urodzi jeszcze dziecko albo jego córki urodzą zdeformowane dzieci”.

W najbliższą niedzielę Rafał Ziemkiewicz będzie uczestniczył podczas Targów Książki w Krakowie w dyskusji na temat książek jego kolegów z redakcji „Do Rzeczy”: „Krew na naszych rękach?” Pawła Lisickiego i „Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie” Piotra Zychowicza. Udziałowi Ziemkiewicza w tym spotkaniu sprzeciwili się działacze stowarzyszenia Dziewuchy Dziewuchom i Partii Razem. Na portalach społecznościowych sformułowali apel do organizatorów targów, by cofnąć zaproszenie dla Ziemkiewicza. Do czwartku petycję poparło ponad 3 tys. internautów.

W odpowiedzi Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie wysłały do organizujących dyskusję wydawnictw Fabryka Słów i Rebis pismo informujące o apelu. Zaznaczono też, że ponieważ honorowym gościem targów będzie Izrael, to „tematyka debaty i odpowiedzialność za wypowiedzi dyskutantów, a także sam klimat wydarzenia nabiera wymiaru międzynarodowego i jakakolwiek nieodpowiedzialność w tym zakresie może mieć bardzo poważne następstwa”.

Wydawnictwo Rebis zdecydowało wycofać się ze współorganizacji spotkania. Natomiast Fabryka Słów zapewniła, że odbędzie się ono zgodnie z pierwotnym planem. Jej wiceprezes w wypowiedzi dla serwisu internetowego „Do Rzeczy” ocenił, że petycja w sprawie Ziemkiewicza jest niedopuszczalną próbą wpłynięcia na spotkanie, a jej uzasadnienie nie ma związku z tematem planowanej dyskusji.

W tej sytuacji Dziewuchy Dziewuchom i Partia Razem zapowiedziały, że w niedzielę w czasie spotkania z udziałem Rafała Ziemkiewicza zorganizują pikietę pod pawilonem, w którym będą odbywać się Targi Książki. - - Niepokoi nas, że po ostatnich wydarzeniach strajkowych, w przestrzeni publicznej pojawiło się dużo seksistowskich i agresywnych komentarzy pod adresem kobiet. To kolejny przejaw głębokiej nienawiści do kobiet - stwierdziła Nadia Brandys ze stowarzyszenia Dziewuchy Dziewuchom. - Obawiamy się, że będzie to spotkanie o wydźwięku antysemickim. Tymczasem gościem specjalnym tegorocznych targów jest Izrael. To kolejny powód, by nie zapraszać Ziemkiewicza do Krakowa - dodała Joanna Grzymała-Moszczyńska z Partii Razem.

Co na to Rafał Ziemkiewicz? - 3000? Tu mam 92 tys. folołersów, na FB 71 tys., startowy nakład książki to min. 15 tys., a oni mi wyjeżdżają z 3 tysiami? TRY HARDER! - napisał publicysta na Twitterze.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pikieta przeciw Rafałowi Ziemkiewiczowi na Targach Książki. Wydawca: to niedopuszczalna presja. Ziemkiewicz: mam więcej fanów

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ghjk
Pan Z. to już Nobla za "twórczość" dostał?!
68 55
odpowiedź
User
fff
mogą mu damy skoczyć
85 94
odpowiedź
User
Demokracja się kłania
Napiszcie jak to Kijowski czuje się inwigilowany. Sam te namioty tam postawiłeś ale czujesz się zagrożony. Może czas je złożyć.
Niestety Ziemkiewicz nie słucha się ciebie przyjemnie. O ile Wildsteina (sorry jak przekręciłam) owszem. Ciebie akurat nie. Masz prawo wydawać i się wypowiadać również. Mnóstwo że tak powiem mówi a mało których się słucha.
30 26
odpowiedź
User
wacek
Brawo Rafał . Do tej nawiedzonej "ciotki rewolucji " powiedziałeś tak jak trzeba . A to całe towarzystwo które uważa że tzw.aborcja to nie dramat ale tryumf kobiety , dla takiego myślenia , to mogę tylko zaproponować sięgnięcie do homilii Jana Pawła z 1991 r . Jeśli jego słowa nie trafiają to ...
77 86
odpowiedź
User
SkizzyDee
Te wojownicze panie zrobią Ziemkiewiczowi darmową reklamę. Powinien to docenić i przesłać bukiet z podziękowaniem.
58 70
odpowiedź