SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Czaban Dziennikarzem Obywatelem Roku 2023

Towarzystwo Dziennikarskie na swoim dorocznym walnym zgromadzeniu przyznało tytuł Dziennikarza Obywatela Roku 2023. Otrzymał go Piotr Czaban, dziennikarz związany przez lata z TVN24, obecnie także znany jako osoba ofiarnie działająca na granicy polsko-białoruskiej. 

Piotr Czaban to głównie dziennikarz, ale - co ważne dla uzasadnienia przyznania wyróżnienia - udziela  się jako aktywista na granicy polsko-białoruskiej. W laudacji podkreślono, że chodzi o osobę "ratującą ginących ludzi i upominającą się w mediach o ich prawa". - Nagrodziliśmy (Piotra Czabana-Red.) za odwagę, wytrwałość i bezkompromisowość - zaakcentowało Towarzystwo Dziennikarskie  w uzasadnieniu.

Czaban od 2009 do 2022 roku pracował jako dziennikarz TVN24. Relacjonował dla tej anteny głównie wydarzenia z regionu podlaskiego, między 2021 - 2022 rokiem m.in. kryzys związany z migrantami na granicy polsko-białoruskiej. W 2020 roku wspólnie z Karoliną Bacą-Pogorzelską pomógł syryjskiemu dziennikarzowi Omarowi Al Halabiemu i jego rodzinie uzyskać azyl w Polsce. Otrzymali za to specjalną nagrodę od Press Club Polska oraz wyróżnienie od kapituły Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. 

Dziennikarz od roku prowadzi w mediach społecznościowych kanał "Czaban robi raban". Mieszka na Podlasiu, gdzie współpracuje z organizacjami chroniącymi i ratującymi migrantów. "Na spotkaniach z przedstawicielami rządu zadaje im pytania, których nie chcą słyszeć" – podkreślili członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego w uzasadnieniu przyznania nagrody.  
  
"Dziennikarz Obywatel" to nagroda przyznawana od kilku lat. W minionych latach przyznano ją : Włodkowi Ciejce, Markowi i Tomaszowi Sekielskim, Bożenie Aksamit i Piotrowi Głuchowskiemu, Wojciechowi Czuchnowskiemu, Jagodzie Grondeckiej oraz Mateuszowi Lachowskiemu.

Dołącz do dyskusji: Piotr Czaban Dziennikarzem Obywatelem Roku 2023

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
Decyzja rady powinna być nominowana do dorocznej nagrody "cyrk na kółkach"
odpowiedź
User
Ibrahim
Warto było płynąć te sześć dni przez Bug 😀
odpowiedź
User
Alik
To on odnalazł Ibrahima w rzece???? Wow duży wyczyn… w GW coś było niedawno o granicy, zdaje się, ze autorstwa Pani Tomczak…
odpowiedź