SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Piotr Dmitrowicz nowym dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Minister kultury Piotr Gliński, w uzgodnieniu z arcybiskupem metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, powołał Piotra Dmitrowicza na dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Kadencja Dmitrowicza, który we wtorek odebrał nominację, rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2023 r.

Piotr Dmitrowicz, fot. Polskie Radio Article

Przez ostatni rok obowiązki dyrektora muzeum pełnił Marcin Adamczewski. Dmitrowicz dotychczas pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. muzealnych Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Odpowiadał m.in. za opracowanie scenariusza merytorycznego ekspozycji stałej, budowę i rozwój działów: edukacji, zbiorów oraz wolontariatu, promocję działalności muzeum w mediach, współorganizował wydarzenia takie jak Noc Muzeów, wystawy plenerowe czy lekcje pokazowe.

MKiDN podało, że mowo mianowany dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z wykształcenia jest historykiem. "Ukończył również studia dziennikarskie. Pracował jako nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących – XXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Warszawie oraz Szkole Podstawowej +Żagle+, Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia +Sternik+" - przekazano.

Piotr Dmitrowicz z doświadczeniem w mediach

Poinformowano, że tworzył i koordynował kanał tematyczny polskieradio.pl/Historia, współpracował z TV Republika, Radiem Wnet oraz Polskim Radiem Bis. "Obecnie współpracuje i publikuje na łamach: Do Rzeczy, Historia do Rzeczy, Bitwy Tytanów (dwumiesięcznik Do Rzeczy i Historia do Rzeczy), W Sieci Historia, Kurier Wnet, Gazeta Polska Codziennie, Gazeta Polska, Nowe Państwo, portal niezależna.pl, portal telewizjarepublika.pl, portal wnet.fm" - napisano w komunikacie resortu.

Dodano, że Dmitrowicz prowadzi także prezentacje historyczne dla Muzeum Historii Polski m.in. dot. II wojny światowej, zbrodni katyńskiej i wojny 1920 roku. "W kręgu jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje historia najnowsza, problemy współczesnego świata, głównie Europy Środkowo–Wschodniej, kultura i historia dawnych Kresów Wschodnich" - wskazano.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to pierwsza instytucja poświęcona dwóm wybitnym ludziom polskiego Kościoła. Znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej, 26 metrów ponad ziemią na wysokości ósmego piętra. Ekspozycja zajmuje ponad 3000 m2 powierzchni - jej celem jest upamiętnienie roli jaką odegrali św. Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński w najnowszej historii Polski oraz świata.

Muzeum zostało utworzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską 11 kwietnia 2016 r. Rolą Muzeum jest gromadzenie pamiątek po obu patronach, upowszechnianie wiedzy o ich dokonaniach i spuściźnie intelektualnej, jak również prowadzenie działalności edukacyjnej. Badania naukowe w dziedzinie najnowszej historii Polski umożliwią pogłębioną refleksję nad życiem i nauczaniem Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia.

"W latach 2016-2019 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego: 23 mln 420 tys. zł na budowę siedziby i przygotowanie ekspozycji oraz 8 mln 435 tys. zł na prowadzenie bieżącej działalności. Muzeum realizowało również projekt z Programu Niepodległa +Na drodze do Niepodległej. Ojcowie Wolności – Jan Paweł II i Stefan Wyszyński+ o wartości 386 tys. zł. W 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnił Muzeum dotację w wysokości 6 mln 859 tys. zł na prowadzenie bieżącej działalności" - przypomniano w komunikacie ministerstwa.

29 lutego br. – cztery lata po powołaniu instytucji – nastąpiło otwarcie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Obecnie, po chwilowym zamknięciu z powodu pandemii koronawirusa, muzeum jest ponownie dostępne dla zwiedzających w godzinach 12-18.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Dmitrowicz nowym dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiotrK
Piotrze, gratuluje. Serdeczny i kompetentny.
10 5
odpowiedź
User
rem
Pan Dmitrowicz uczył mnie historii w podstawówce :)
7 1
odpowiedź
User
3cityBOY
Gratulacje. Słuchałem pana audycji historycznej w radiu. Dobra robota.
7 1
odpowiedź
User
js
Muzea na czasie. Zwłaszcza glińskie dofinansowanie.
3 9
odpowiedź
User
Zdziwienie
A co to ma wspólnego z prasą?
1 0
odpowiedź