SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Piotr Iwicki, Krzysztof Masłoń, Ryszard Makowski i Marcin Szczygielski z odznaczeniami od ministra kultury

Wśród odznaczonych w czwartek przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis są krytyk literacki Krzysztof Masłoń (dostał srebrny medal), a także satyryk i publicysta Ryszard Makowski oraz dziennikarz i grafik Marcin Szczygielski (otrzymali brązowe medale). Z kolei muzyk i krytyk Piotr Iwicki otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Minister kultury i odznaczonymi medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis, fot. Danuta Matloch/mkidn.gov.pl Article

W komunikacie podano, że odznaczenia zostały przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego „wybitnym przedstawicielom polskiej kultury, wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego”.

Piotr Iwicki otrzymał Złoty Krzyż Zasługi w uznaniu dla jego zasług dla polskiej kultury i osiągnięć artystycznych. Iwicki to muzyk-perkusista, pianista, kompozytor, producent nagrań i dziennikarz. Ostatnio, od lutego 2016 do czerwca ub.r., był dyrektorem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, został zastąpiony na tym stanowisku przez Stanisława Bukowskiego.

Jako publicysta i recenzent Piotr Iwicki współpracował m.in. z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą” i „Jazz Forum”, a jako komentator i prowadzący programy - m.in. z Polskim Radiem, Telewizją Polską i Polsatem. Przez prawie trzy lata był dyrektorem programowym Radia Jazz. W ostatnich latach był związany z „Gazetą Polską Codziennie” i serwisem Jazzgazeta.pl.

W 2014 roku Iwicki wraz z polsko-norweskim Loud Jazz Band otrzymał nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W czerwcu ub.r. został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz nagrodą jubileuszową Stowarzyszenia Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP za 30 lat pracy artystycznej.

Krzysztof Masłoń otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis w dziedzinie literatury. Masłoń do krytyk literacki, od ponad 5 lat pracuje w tygodniku „Do Rzeczy”, wcześniej był związany m.in. z „Uważam Rze”, „Rzeczpospolitą” i „Sztandarem Młodych”. Współpracuje też z Polskim Radiem 24, od maja br. wspólnie z Tomaszem Zapertem prowadzi audycję o książkach. W ostatnich latach pojawiło się kilka książek Masłonia dotyczących literatury: „Henryk Sienkiewicz. Śladami polskości”, „Puklerz Mohorta”, „Od glorii do infamii. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy” oraz „W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy polskich”.

Ryszard Makowski dostał brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis w dziedzinie sztuki estradowej. Makowski w latach 1989-2001 był członkiem Kabaretu OT.TO, gościnnie występował też z Kabaretem Pod Egidą. Potem zaczął działalność solową, napisał też dwie powieści („Miłość czy Sport” i „Miłość czy pieniądze”).

Od ponad 5 lat jest publicystą tygodnika „Sieci”, w lutym br. zaczął prowadzić wieczorny program w Telewizji wPolsce.pl. Od czerwca do grudnia 2016 roku współtworzył szeroko komentowany program satyryczny „Studio YaYo” w TVP3 Warszawa.

Z kolei Marcinowi Szczygielskiemu przyznano brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis w dziedzinie literatury. Szczygielski od 2003 roku napisał kilkanaście powieści (debiutował książką „PL-BOY. Dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji”), ma w swoim dorobku także powieści dla dzieci i młodzieży oraz sztuki teatralne. Za książki dla dzieci i młodzieży otrzymał wiele nagród.

Szczygielski pracował też w mediach, był dyrektorem artystycznym kolejno w polskiej edycji „Playboya”, portalu Ahoj.pl i wydawnictwie G+J Polska. Współprowadził program „Pokojowe rewolucje” w TVN.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Iwicki, Krzysztof Masłoń, Ryszard Makowski i Marcin Szczygielski z odznaczeniami od ministra kultury

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wreszcie Polacy
Dlaczego mieli nie dostać? Skoro Komorowski nagradzal za skanowanie książek czy de facto zajmuje się Jarosław Lipszyc notabene z fundacji utrzymywanej przynajmniej pośrednio, z przymusu przez nas wszystkich.

Nie trzeba wyjaśniać z jakiej grupy etnicznej pochodzi pan Lipszyc.

Tutaj mamy publicystów z trzydziestoletnim dorobkiem, często często tekstami które zawazyly na historii Polski. Jak w przypadku Zaręby.
7 19
odpowiedź
User
Polak mały
Warto zauważyć że wybitny artysta jakim jest pan Iwicki, oprócz dokonań artystycznych, ma w swoim CV całkiem pokaźny dorobek jako polityk Prawa i Sprawiedliwości.
18 3
odpowiedź
User
mar
pan Makowski to w czym taki wybitny?
21 2
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Brawo towarzysze. Medale im się po prostu należały.
Aktyw partyjny oczekuje teraz wysłania towarzyszy na placówkę dyplomatyczną. Przynajmniej do Ułan Bator.
Tak trzymać towarzysze.
15 5
odpowiedź
User
jd
Makowski ikoną kultury pisowskiej RP. To nawet ma sens.
23 4
odpowiedź
User
Tomasz Daniel Wiktorowski
Dobrze, że odznaczyli go za działalność estradową, bo w jego działalność artystyczną nawet w Ministerstwie nie wierzą.
7 0
odpowiedź
User
Rozbawiony
I rym cym cym i tra lala
11 1
odpowiedź
User
Bożydar
Dlaczego mieli nie dostać? Skoro Komorowski nagradzal za skanowanie książek czy de facto zajmuje się Jarosław Lipszyc notabene z fundacji utrzymywanej przynajmniej pośrednio, z przymusu przez nas wszystkich.

Nie trzeba wyjaśniać z jakiej grupy etnicznej pochodzi pan Lipszyc.

Tutaj mamy publicystów z trzydziestoletnim dorobkiem, często często tekstami które zawazyly na historii Polski. Jak w przypadku Zaręby.


A jakież to teksty Zaremby zaważyły na historii Polski?
10 4
odpowiedź
User
Belmondo
Brązowy to za mało. Tak oryginalnemu i wybitnemu artyście jak Rycho należy sie co najmniej medal jasnobrązowy.
11 2
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing