SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Piotr Iwicki, Krzysztof Masłoń, Ryszard Makowski i Marcin Szczygielski z odznaczeniami od ministra kultury

Wśród odznaczonych w czwartek przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis są krytyk literacki Krzysztof Masłoń (dostał srebrny medal), a także satyryk i publicysta Ryszard Makowski oraz dziennikarz i grafik Marcin Szczygielski (otrzymali brązowe medale). Z kolei muzyk i krytyk Piotr Iwicki otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Minister kultury i odznaczonymi medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis, fot. Danuta Matloch/mkidn.gov.pl Article

W komunikacie podano, że odznaczenia zostały przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego „wybitnym przedstawicielom polskiej kultury, wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego”.

Piotr Iwicki otrzymał Złoty Krzyż Zasługi w uznaniu dla jego zasług dla polskiej kultury i osiągnięć artystycznych. Iwicki to muzyk-perkusista, pianista, kompozytor, producent nagrań i dziennikarz. Ostatnio, od lutego 2016 do czerwca ub.r., był dyrektorem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, został zastąpiony na tym stanowisku przez Stanisława Bukowskiego.

Jako publicysta i recenzent Piotr Iwicki współpracował m.in. z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą” i „Jazz Forum”, a jako komentator i prowadzący programy - m.in. z Polskim Radiem, Telewizją Polską i Polsatem. Przez prawie trzy lata był dyrektorem programowym Radia Jazz. W ostatnich latach był związany z „Gazetą Polską Codziennie” i serwisem Jazzgazeta.pl.

W 2014 roku Iwicki wraz z polsko-norweskim Loud Jazz Band otrzymał nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W czerwcu ub.r. został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz nagrodą jubileuszową Stowarzyszenia Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP za 30 lat pracy artystycznej.

Krzysztof Masłoń otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis w dziedzinie literatury. Masłoń do krytyk literacki, od ponad 5 lat pracuje w tygodniku „Do Rzeczy”, wcześniej był związany m.in. z „Uważam Rze”, „Rzeczpospolitą” i „Sztandarem Młodych”. Współpracuje też z Polskim Radiem 24, od maja br. wspólnie z Tomaszem Zapertem prowadzi audycję o książkach. W ostatnich latach pojawiło się kilka książek Masłonia dotyczących literatury: „Henryk Sienkiewicz. Śladami polskości”, „Puklerz Mohorta”, „Od glorii do infamii. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy” oraz „W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy polskich”.

Ryszard Makowski dostał brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis w dziedzinie sztuki estradowej. Makowski w latach 1989-2001 był członkiem Kabaretu OT.TO, gościnnie występował też z Kabaretem Pod Egidą. Potem zaczął działalność solową, napisał też dwie powieści („Miłość czy Sport” i „Miłość czy pieniądze”).

Od ponad 5 lat jest publicystą tygodnika „Sieci”, w lutym br. zaczął prowadzić wieczorny program w Telewizji wPolsce.pl. Od czerwca do grudnia 2016 roku współtworzył szeroko komentowany program satyryczny „Studio YaYo” w TVP3 Warszawa.

Z kolei Marcinowi Szczygielskiemu przyznano brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis w dziedzinie literatury. Szczygielski od 2003 roku napisał kilkanaście powieści (debiutował książką „PL-BOY. Dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji”), ma w swoim dorobku także powieści dla dzieci i młodzieży oraz sztuki teatralne. Za książki dla dzieci i młodzieży otrzymał wiele nagród.

Szczygielski pracował też w mediach, był dyrektorem artystycznym kolejno w polskiej edycji „Playboya”, portalu Ahoj.pl i wydawnictwie G+J Polska. Współprowadził program „Pokojowe rewolucje” w TVN.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Iwicki, Krzysztof Masłoń, Ryszard Makowski i Marcin Szczygielski z odznaczeniami od ministra kultury

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wreszcie Polacy
Dlaczego mieli nie dostać? Skoro Komorowski nagradzal za skanowanie książek czy de facto zajmuje się Jarosław Lipszyc notabene z fundacji utrzymywanej przynajmniej pośrednio, z przymusu przez nas wszystkich.

Nie trzeba wyjaśniać z jakiej grupy etnicznej pochodzi pan Lipszyc.

Tutaj mamy publicystów z trzydziestoletnim dorobkiem, często często tekstami które zawazyly na historii Polski. Jak w przypadku Zaręby.
15 28
odpowiedź
User
Polak mały
Warto zauważyć że wybitny artysta jakim jest pan Iwicki, oprócz dokonań artystycznych, ma w swoim CV całkiem pokaźny dorobek jako polityk Prawa i Sprawiedliwości.
26 11
odpowiedź
User
mar
pan Makowski to w czym taki wybitny?
32 10
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Brawo towarzysze. Medale im się po prostu należały.
Aktyw partyjny oczekuje teraz wysłania towarzyszy na placówkę dyplomatyczną. Przynajmniej do Ułan Bator.
Tak trzymać towarzysze.
24 13
odpowiedź
User
jd
Makowski ikoną kultury pisowskiej RP. To nawet ma sens.
34 12
odpowiedź