SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Maślak z zarzutem zniesławienia za tweet o „naszywkach SS” u strażników granicznych

Dziennikarz Radia TOK FM (Grupa Radiowa Agory) Piotr Maślak usłyszał zarzut zniesławienia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Chodzi o wpis twitterowy z sierpnia br., w którym Maślak stwierdził, że „strażnicy graniczni, którzy zabraniają dostarczyć wody i dopuścić lekarzy do uchodźców mogą sobie przyczepić naszywki SS”. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Piotr MaślakArticle

Piotr Maślak usłyszał w poniedziałek zarzut z art. 212 Kodeksu karnego mówiącego o zniesławieniu. Zgodnie z tym przepisem „kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Natomiast za zniesławienie „za pomocą środków masowego komunikowania” grozi grzywna oraz rok ograniczenia wolności albo więzienia. W wyroku może też zostać przyznana nawiązka dla pokrzywdzonej osoby lub na wskazany przez nią cel społeczny.

Maślak napisał o „naszywkach SS” u strażników granicznych

Zarzut dotyczy wpisu zamieszczonego przez Piotra Maślaka na Twitterze 23 sierpnia br. - Nie potrafię tego nazwać inaczej, strażnicy graniczni, którzy zabraniają dostarczyć wody i dopuścić lekarzy do uchodźców mogą sobie przyczepić naszywki SS. Tamci też wykonywali rozkazy. A jak Wam każą strzelać do uchodźców też wykonacie rozkaz? - napisał dziennikarz.

Komentował działania polskich służb granicznych wobec grupy imigrantów koczujących przy granicy polsko-białoruskiej w okolicach miejscowości Usnarz Górny. O ich sytuacji przez kilka tygodni informowały największe polskie media.

Kilka godzin po publikacji wpisu przez Piotra Maślaka minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział, że zawiadomi o nim prokuraturę. - Nigdy nie będzie mojej zgody na szarganie dobrego imienia @Straz_Graniczna . Porównywanie formacji chroniącej granice Polski do zbrodniczej SS to podłość - podkreślił Kamiński.

- Złożę zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Zapewniam Funkcjonariuszy SG, macie moje pełne wsparcie! - dodał.

Wg Maślaka to próba zniechęcenia do krytyki władzy

Piotr Maślak powiedział Onetowi, że przedstawiając mu w prokuraturze zarzut, nie wskazano, których konkretnie funkcjonariuszy Straży Granicznej miał zniesławić. - Sprawę prowadzi prokurator, pułkownik Jan Zarosa. W pewnym sensie czuję się wyróżniony, bo to jeden z najbardziej zaangażowanych prokuratorów PiS, który zasłynął m.in. ośmiogodzinnym przesłuchiwaniem Donalda Tuska - stwierdził dziennikarz.

Zdaniem Maślaka wytoczenie procesu karnego jest próbą zniechęcania go „do krytykowania obozu rządzącego”. - Nie jestem pierwszym i podejrzewam, że nie ostatnim dziennikarzem, którego to spotyka. W związku z tą sprawą doświadczam lawiny różnego rodzaju donosów na mnie i skarg do wszystkich możliwych instytucji, które cokolwiek mają ze mną wspólnego - opisał.

- Myślę, że pan Kamiński nie ma świadomości, że ja jestem bardzo przekorny i na mnie to działa dokładnie odwrotnie - dodał dziennikarz TOK FM.

Agora i SWPS nie odniosły się do wpisu Maślaka

Wpisu Piotra Maślaka o strażnikach granicznych nie skomentowała Agora. - W imieniu redakcji Radia Tok FM głos zabiera redaktor naczelna stacji oraz jej zastępcy, na oficjalnym profilu rozgłośni. Publiczne wypowiedzi dziennikarzy Tok FM, w tym te w mediach społecznościowych, są ich prywatną opinią i nie muszą oddawać zdania redakcji - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa firmy.

- Wszelkie opinie na temat pozaradiowej działalności dziennikarzy i reporterów Tok FM są przekazywane im bezpośrednio przez szefostwo stacji - zaznaczyła.

Stanowiska w sprawie nie zajął też Uniwersytet SWPS, na którym zajęcia prowadzi Piotr Maślak. - Nie ingerujemy w indywidualne poglądy i opinie wyrażane przez naszych wykładowców na tematy społeczne - stwierdziło biuro prasowe uczelni.

Piotr Maślak w TOK FM od dekady

Piotr Maślak z Radiem TOK FM jest związany od 2012 roku, prowadzi przede wszystkim pasmo „Pierwsze Śniadanie w TOKu” emitowane od poniedziałku do piątku w godz. 5-7.

Od 2009 do stycznia 2016 pracował też w Telewizji Polskiej, był tam gospodarzem m.in. Kawy czy herbaty” w TVP1, „Kontaktu” w TVP2, „Pulsu Polski” i serwisów informacyjnych w TVP Info, a także przygotowywał materiały do „Wiadomości”.

Wcześniej był związany m.in. z Polsatem, TV Puls, RTL, Radiem ZET i Radiem Wawa.

Wypowiedziami Piotra Maślaka w TOK FM dwukrotnie zajmowała się Rada Etyki Mediów. 6 listopada ub.r. dziennikarz stwierdził na antenie: „Nasz rząd działa jak osoba niewidoma w składzie porcelany, bezmyślnie na łapu-capu, na hurra”. Dwoje słuchaczy wystosowało wspólną skargę na te słowa najpierw do redakcji Tok FM, a przy braku jej reakcji skierowało pismo do Rady Etyki Mediów. Rada nie znalazła we słowach Maślaka niczego nagannego.

Z kolei 1 lutego br. Maślak na antenie Tok FM nazwał rząd PiS „zorganizowaną grupą przestępczą”. Kilkoro słuchaczy złożyło skargę do Rady Etyki Mediów. I w tym przypadku Rada uznała, że słowa Piotra Maślaka nie naruszają zasad zapisanych w Karcie Etyki Mediów. 

Dołącz do dyskusji: Piotr Maślak z zarzutem zniesławienia za tweet o „naszywkach SS” u strażników granicznych

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trzymaj się
Trzymaj się Piotrek!
odpowiedź
User
Hawart
Nawet jeśli wygra przed sądem, to na końcu ZIobro ma izbę specjalną SN, która orzecze jak jej każe prezes.
Niestety.
odpowiedź
User
asa
Przy takich kadrach upadek agory staje się zrozumiały
odpowiedź