SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Piotr Najsztub prawomocnie uniewinniony ws. potrącenia staruszki

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację prokuratury, podtrzymując wyrok uniewinniający dziennikarza Piotra Najsztuba od zarzutu spowodowania wypadku, w którym potrącił 77-letnią kobietę. Orzeczenie jest prawomocne.

Article

Piotr Najsztub usłyszał zarzuty dotyczące wypadku, do którego doszło na początku październiku 2017 roku w Konstancinie-Jeziornie. Dziennikarz, jadąc samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC i przeglądu technicznego i nie mając prawa jazdy, potrącił 77-letnią kobietę. Poszkodowana trafiła do szpitala z urazem żeber.

W czerwcu ub.r. Prokuratura Rejonowa w Piasecznie skierowała akt oskarżenia, Najsztubowi postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego, za co grozi do 3 lat więzienia (tak stanowi art. 177 Kodeksu karnego).

Sąd Rejonowy w Piasecznie w lipcu ub.r. w trybie zaocznym uznał Najsztuba za winnego. W wyroku nakazano dziennikarzowi. zapłatę 6 tys. zł grzywny (to 200 stawek dziennych określonych na 30 zł), 10 tys. nawiązki dla poszkodowanej w wypadku oraz 5 942 zł kosztów postępowania.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, ocenił, że taka kara jest niewspółmierna do winy, i zapowiedział odwołanie od wyroku. W efekcie jesienią ub.r. sprawa wróciła do sądu, a w trakcie procesu powołano biegłych.

W czerwcu br. Sąd Rejonowy w Piasecznie uniewinnił Piotra Najsztuba. Według relacji Najsztuba biegli, których powołała prokuratura, ocenili, że w momencie wypadku zachował odpowiednią ostrożność i szybkość jazdy (ok. 20 km/h). - Sąd, kiedy rozstrzygał tę sprawę, nie ustalił ponad wszelką wątpliwość, z jaką prędkością ta pani weszła na pasy - zaznaczył dziennikarz w „Dzień dobry TVN”. - Jechałem ok. 20 km/h, padał deszcz, pasy były niedoświetlone, nie miałem szans zahamować - wyliczył.

- Przejście było oświetlone lampami ozdobnymi. Dopiero dwa miesiące później zamontowano nowe lampy. Pokrzywdzona stała z parasolem na tle krzaków. Była czarna na czarnym tle… Ubolewam do dziś nad tym, co się stało, ale naprawdę nie miałem szans na reakcję - dodał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Prokuratur odwołał się od tego wyroku, a we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację, podtrzymując wcześniejsze orzeczenie. Sędzia uzasadnił, że biegli nie ustalili dowodów, na podstawie których można by zrekonstruować przebieg wypadku.

Najsztub ukarany na wniosek policji, odzyskał prawo jazdy

Z kolei policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra Najsztuba za naruszenie Kodeksu wykroczeń poprzez prowadzenia pojazdu bez ważnych badań technicznych, obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz  wymaganych uprawnień. Za pierwsze dwa wykroczenia grozi kara grzywny, a za jazdę bez uprawnień - dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów.

We wrześniu ub.r. Sąd Rejonowy w Piasecznie wydał wyrok w tej sprawie, bez udziału stron postępowania. Najsztub został uznany za winnego zarzucanych mu wykroczeń, wymierzono mu grzywnę wysokości 3 tys. zł. Ponadto obarczono go 370 zł z tytułu zryczałtowanych kosztów postępowania i opłaty.

W „Dzień dobry TVN” Piotr Najsztub poinformował, że ponownie odbył kurs na prawo jazdy i zdał egzamin, więc znów może jeździć samochodami.

Najsztub stracił program w Onecie, bez zmian w TOK FM

Po tym jak w październiku 2017 roku media poinformowały o wypadku z udziałem Piotra Najsztuba, Grupa Onet-RAS Polska zrezygnowała ze współpracy z dziennikarzem przy programie „Czas na zasady”. Ostatecznie gospodarzem tego cyklu został Filip Chajzer.

Natomiast Najsztub bez przerwy prowadził cotygodniową audycję „Prawda nas zaboli” w Radiu TOK FM. - Postawiono mi zarzut o czyn nieumyślny, a to jest jednak różnica - tak dziennikarz tłumaczył portalowi WIrtualnemedia.pl, dlaczego zdecydował się kontynuować tę współpracę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Najsztub prawomocnie uniewinniony ws. potrącenia staruszki

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ede
granda, bezczelność
83 3
odpowiedź
User
Qwer
I o takie sądu walczy platforma ,sroga tylko dla zwykłego obywatela a uległa dla siebie i przez nich wybranych -tylko drastyczne kroki mogą zmieniać ten chory porządek
77 22
odpowiedź
User
ewa
staruszka była za szybka na pasach :) redaktor Warzecha się ucieszy z uniewinnienia Najsztuba za zabicie staruszki na pasach
54 21
odpowiedź
User
Wdse
I o takie sądu walczy platforma ,sroga tylko dla zwykłego obywatela a uległa dla siebie i przez nich wybranych -tylko drastyczne kroki mogą zmieniać ten chory porządek

Obudź się, dzidzia. PiS rządzi cztery lata i nic nie potraficie zrobić :lol:
48 47
odpowiedź
User
Zakonnica z pasów
Bezprawie po znajomości. To koniec tego dziennikarzyny, już Go do Lotosa nie wpuszczają, bo zanieczyścił.
49 5
odpowiedź