SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Pałka zawieszony w zarządzie Telewizji Polskiej. Jacek Kurski odzyskał pełnię władzy w TVP

Rada nadzorcza Telewizji Polskiej zawiesiła wczoraj Piotra Pałkę w czynnościach członka zarządu spółki. Pałka został powołany na to stanowisko w zeszłym tygodniu przez Radę Medów Narodowych.

Piotr Pałka, fot. TVP InfoArticle

O zawieszeniu Piotra Pałki poinformowało w czwartek wieczorem biuro prasowe TVP, nie podano powodów tej decyzji.

Pałka i Marzena Paczuska zostali powołani do zarządu Telewizji Polskiej tydzień temu przez Radę Medów Narodowych, która jednocześnie odwołała z zarządu Macieja Staneckiego. Prezesem spółki od stycznia 2016 roku jest Jacek Kurski.

Piotr Pałka pracował już wcześniej w Telewizji Polskiej -  wiosną 2017 roku dołączył do grona prowadzących program „Cztery strony” w TVP Info. W sierpniu 2017 roku objął funkcję zastępcy dyrektora TVP1 ds. audycji rozrywkowych i artystycznych, a z początkiem ub.r. w ramach zmian organizacyjnych przeszedł do biura programowego. Został zwolniony w czerwcu ub.r. po tym, jak do konkursu Debiuty na festiwalu w Opolu zakwalifikowano piosenkę „Siła kobiet” Girls on Fire, w której klipie nawiązywano do tzw. czarnych marszy. Pałka z ramienia TVP był członkiem rady artystycznej festiwalu.

Pałka zawieszony, bo jest w sporze prawnym z TVP?

W ostatnich dniach pojawiły się nieoficjalne informacje, że nowi członkowie zarządu TVP podczas pierwszych posiedzeń spierali się z Jackiem Kurskim. Marzena Paczuska chciała przejąć nadzór nad Telewizyjne Agencją Informacyjną, która tworzy wszystkie programy informacyjne i publicystyczne. Kurski nie chciał się na to zgodzić.

Publicyści oceniali, że Paczuska i Pałka zostali powołani do zarządu TVP w miejsce Staneckiego, żeby ograniczyć decyzyjność Kurskiego. Zgodnie z procedurami mogą w głosowaniach blokować jego inicjatywy, natomiast nie mogą samodzielnie podejmować uchwał.

Zwracano też uwagę, że Piotr Pałka jest w sporze prawnym ze spółką - wytoczył jej proces dotyczący jego zwolnienia w połowie ub.r. Nie wycofał pozwu po tym, jak został powołany do zarządu TVP. Sugerowano, że może to zostać wykorzystane jako pretekst do wyeliminowania Pałki z zarządu.

„Do Rzeczy” i „Super Express” w swoich serwisach internetowych podały, że we wtorek na posiedzeniu zarządu Paczuska i Pałka nie zaakceptowali podpisania przez TVP kilku ważnych umów sponsorskich dotyczących transmisji sportowych. To miał być jeden z powodów zawieszenia Pałki.

Przy dwuosobowym składzie zarządu TVP decydujący głos ma Jacek Kurski jako prezes.

W RMN posłowie PiS, w radzie nadzorczej TVP były współpracownik prezydenta

W Radzie Mediów Narodowych, która od połowy 2016 roku odpowiada za powoływanie i odwoływanie członków do zarządów firm mediów publicznych, troje z pięciorga członków to posłowie PiS: Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański (jest przewodniczącym). W Radzie są też Juliusz Braun (z rekomendacji PO) i Grzegorz Podżorny (wskazany przez Kukiz ’15).

Zgodnie z przepisami rada nadzorcza TVP może zawiesić osobę z zarządu, natomiast nie może jej odwołać, bo o tym decyduje Rada Mediów Narodowych.

Od lutego 2017 roku przewodniczącym rady nadzorczej TVP jest Maciej Łopiński, poprzednio sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W radzie są też Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek.

W ub.r. Telewizja Polska otrzymała 979 mln zł z abonamentu i rekompensaty abonamentowej (57 proc. więcej niż rok wcześniej) i zanotowała 908 mln zł z reklam i sponsoringu (po wzroście o 14 proc.). Spółka osiągnęła 31,7 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Piotr Pałka zawieszony w zarządzie Telewizji Polskiej. Jacek Kurski odzyskał pełnię władzy w TVP

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Faruc
Za nasze to mozna szalec!
odpowiedź
User
Walter
I to są jaja;)
odpowiedź
User
jd
Czyli jest dokładnie tak, jak to opisała Wyborcza.
odpowiedź