SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Zaremba będzie wicedyrektorem TVP Kultura. „Kanał powinien wyjść poza Warszawę”

Wicenaczelny tygodnika „W Sieci” (Grupa Fratria) od lutego br. rozpocznie pracę w Telewizji Polskiej i obejmie stanowisko zastępcy dyrektora kanału TVP Kultura, którym kieruje Mateusz Matyszkowicz - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. - Programy z gatunku publicystyki kulturalnej powinny być w większym stopniu konfrontacją różnych wrażliwości - zapowiada Zaremba.

- Potwierdzam, otrzymałem od Mateusza Matyszkowicza propozycję objęcia stanowiska zastępcy dyrektora TVP Kultura i ją przyjąłem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Zaremba.

Zaremba od marca 2015 roku (wraz z Piotrem Skwiecińskim) pozostawał wicenaczelnym tygodnika „W Sieci”, wydawanym przez Grupę Fratria. Przejście do TVP oznacza rezygnację z dotychczas zajmowanej funkcji w redakcji tygodnika. Publicysta nie chce jednak rozstawać się z pismem - prawdopodobnie nadal będzie prowadził rubrykę „Zaremba przed telewizorem”, w której recenzuje produkcje telewizyjne. Do końca stycznia zamierza też normalnie pracować przy wydawaniu tygodnika.

Nowy wicedyrektor TVP Kultura podkreśla, że będzie pełnił funkcję doradczą właściwemu szefowi kanału. Ma jednak własne pomysły na funkcjonowanie kanału tematycznego Telewizji Polskiej.

- Programy z gatunku publicystyki kulturalnej powinny być w większym stopniu konfrontacją różnych wrażliwości. Obecnie te programy są przeglądami poszczególnych dziedzin artystycznych - krytyk teatralny dyskutuje z krytykiem filmowym, ale zazwyczaj mają podobne zdanie. Ciekawiej byłoby, gdyby pojawiały się tam różne opinie - zapowiada Piotr Zaremba.

Piotr Zaremba zaznacza, że warto, aby TVP Kultura „wyszła poza Warszawę” i oprócz komercyjnych przedsięwzięć śledziła również projekty amatorskie. - Chciałbym tych twórców przybliżyć widzom, zapraszać do dyskusji, jak robiono to w „Swojskich klimatach”. Kto wie, że w Złotowie jest Teatr Matysarek, który od 30 lat co roku wystawia jedno przedstawienie, będące objawieniem dla tamtejszej społeczności? Wszystko opiera się na uczniach miejscowego liceum i ich nauczycielu. Promowanie takich projektów oczywiście będzie zależało od możliwości finansowych TVP Kultura - opisuje Zaremba.

Piotr Zaremba z „W Sieci” jest związany od startu pisma pod koniec 2012 roku. Wcześniej pracował w „Uważam Rze” (od lutego 2011 r. do listopada 2012 r.), był też związany m.in. z „Newsweekiem”, „Rzeczpospolitą” czy „Nowym Państwem” (jako zastępca redaktora naczelnego). W latach 1991-1996 pracował jako reporter polityczny w „Życiu Warszawy”, a w okresie od 1996 r. do 1998 r. pełnił funkcję szefa działu opinii w „Życiu”. Z wykształcenia jest historykiem.

Z danych ZKDP wynika, że w październiku ub.r. średnia sprzedaż ogółem „W Sieci” wynosiła 73 034 egz., natomiast z raportu Nielsen Audience Measurement wynika, że w grudniu ub.r. udział TVP Kultura w rynku telewizyjnym wyniósł 0,51 proc.

Dołącz do dyskusji: Piotr Zaremba będzie wicedyrektorem TVP Kultura. „Kanał powinien wyjść poza Warszawę”

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qltura
Bardzo dobra decyzja,inteligentny i kulturalny.A w dziennikarskim światku w ostatnich latach to drugie nie było powszechne,zwłaszcza po lewej stronie barykady.
odpowiedź
User
ups.
ups, zderzenie dwóch cywilizacji.
odpowiedź
User
obser
Dobra Zmiana za którą tak obstawał okazała się zmianą etatu z jakiegoś miernego pisemka na dyrektorskie. Wyższa pensja, gabinet- teraz będzie ważny! I zmiana będzie dobra na 100%. Opłaca się być funkcjonariuszem PiS.
odpowiedź