SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska gospodarka traci miliardy na nielegalnych treściach w internecie

Z nielegalnych źródeł w internecie korzysta nawet co drugi internauta w wieku 15-75 lat. Prognozowana całkowita wartość konsumpcji pirackich źródeł w sieci w latach 2017-2024 może wynieść ponad 30 mld złotych. O skali piractwa internetowego i walce z nim rozmawiano na konferencji International Content Protection Summit w Warszawie.

Article

Według danych przedstawionych w raporcie Deloitte na temat piractwa w internecie polscy internauci w 2016 roku wydali prawie 900 mln złotych na nielegalne treści m.in. na dostępy do pirackich stron.

Co więcej, to w sumie 3 mld złotych utraconego PKB, 836 mln zł dla Skarbu Państwa i 27,5 tys. miejsc pracy. Zjawisko piractwa treści w internecie dotyczy nie tylko rynku muzycznego, czy filmowego, ale i książkowego, prasowego, telewizyjnego. Pirackie serwisy w Polsce w 2016 roku szacunkowo zarobiły 745 mln złotych. Suma ta z roku na rok rośnie.

Skuteczna walka z piractwem

O problemie piractwa w sieci dyskutowali w środę eksperci z całego świata, próbując odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie walczyć ze zjawiskiem korzystania z nielegalnych stron w internecie. W zmniejszeniu skali tego zjawiska - nie tylko w Polsce - ma pomóc współpraca organizacji, fundacji międzynarodowych i ekspertów, którzy w czwartek w Warszawie spotkali się w ramach konferencji International Content Protection Summit.

Według ekspertów, skuteczna walka z piractwem jest możliwa poprzez m.in. system prawny, który zapewnia ochronę treści, ale i prawa ich właścicielom – poszkodowanym. Do tego pod uwagę należy wziąć technologię, która powinna zapewniać narzędzia do walki z wykrywaniem nielegalnych treści i wsparcie przy blokowaniu dostępu do takich serwisów. W Polsce nadal nie przyjęto jednak podstawowych dyrektyw europejskich, m.in. nie implementowano artykułu 8.3. dyrektywy PE z 2001 roku (tzw. dyrektywy o prawach autorskich w społeczeństwie informacyjnym).

Sposobem na walkę z piratami w internecie ma być również zablokowanie dostępu do ich finansowania –  nie tylko za sprawą edukacji użytkowników, by korzystali jedynie z legalnych źródeł, ale również rozbijania modelu finansowania piratów poprzez brak zainteresowania reklamami w takich serwisach. Skuteczność działań utrudnia jednak transgraniczny charakter biznesu, który choć działa przykładowo w Polsce – najczęściej zarejestrowany jest w innym kraju.

Problem piractwa dotyczy wszystkich: twórców treści, licencjodawców, firm technologicznych, organizacji i instytucji, oraz zwykłych użytkowników, których materiały umieszczone np. na profilach społecznościowych mogą być później nielegalnie dystrybuowane w internecie.

Efektem odbywającej się w Warszawie konferencji ma być dyskusja w sprawie poszanowania praw własności intelektualnej i wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego dobrych praktyk, jakie powinny być stosowane na rynkach europejskich i światowych.

Anna Słoboda, wiceprezes Stowarzyszenia Sygnał - które jest organizatorem konferencji - oraz jednocześnie szefowa zespołu ds. zarządzania prawami online i przeciwdziałania piractwu z TVN powiedziała nam, że organizowana konferencja „ma wzmocnić antypiracki front i być miejscem wymiany doświadczeń”. - Okazją do poznania się i rozmowy ludzi zaangażowanych w walkę z piractwem, o ile nie przede wszystkim - okazją do wypracowania modeli współpracy między osobami, które na co dzień zajmują się walką z naruszeniami prawa autorskiego - uważa Słoboda.

Dodaje, że ma nadzieję, iż dzięki spotkaniom takim jak ICPS rynek będzie w stanie lepiej walczyć z piractwem. - Od lat prowadzimy szereg działań, których celem jest ochrona treści audiowizualnych i walka z nadużyciami w tym zakresie. Działania te ewoluują tak jak ewoluuje rynek, technologia i specyfika kradzieży. Kiedyś piractwo polegało głównie na podrabianiu dekoderów czy kart do nich, teraz, w dobie internetu, to głównie streaming czy sharing – objaśnia wiceprezes Stowarzyszenia Sygnał.

CDA.pl na czarnej liście piratów

Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że Stowarzyszenie Motion Picture Association of America (MPAA) chroniące prawa autorskie amerykańskich wytwórni filmowych umieściło polski serwis CDA.pl na liście stron internetowych, które zamieszczają pirackie treści wideo pochodzące m.in. z terenu USA. Polski serwis streamingowy CDA.pl oferuje filmy i seriale, także te zamieszczane tam przez internautów. Według MPAA serwis jest obecnie najbardziej popularną piracką stroną internetową w Polsce.

- Nie zgadzamy się z zarzutami użytymi wobec nas i będziemy w tej sprawie interweniować w MPAA z użyciem oficjalnych procedur - zapowiedziało CDA.pl.

Spółka CDA (poprzednio CwMedia), wydawca serwisu CDA.pl, w pierwszych trzech kwartałach br. zanotowała - według wstępnych, szacunkowych danych - ok. 18,5 mln zł wpływów. Z płatnej oferty CDA Premium we wrześniu korzystało 129 tys. użytkowników.

Według danych Gemius/PBI we wrześniu br. serwis CDA.pl odwiedziło ponad 4,62 mln internautów, co na komputerach stacjonarnych i laptopach dało platformie zasięg na poziomie 16,85 proc.

W International Content Protection Summit w Warszawie bierze udział 120 przedstawicieli organizacji, instytucji i firm zajmujących się ochroną własności intelektualnej m.in. z Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Niemiec, Szwajcarii, Rosji, Serbii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Sygnał we współpracy z Urzędem UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Podczas konferencji mają zostać zaprezentowane założenia współpracy dotyczącej ochrony własności intelektualnej oraz jej rozszerzenia na kolejne rynki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska gospodarka traci miliardy na nielegalnych treściach w internecie

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nielegal
Nielegalnie umieszczane treści =/= nielegalne treści. Jeśli na cda jest zamieszczony film o piratach, to treść tego filmu nie jest nielegalna.
odpowiedź
User
Korpoczlowiek
Jeśli jest dostępne legalne źródło w rozsądnej cenie to nie opłaca się szaremu użytkownikowi kopiować takiego utworu.
odpowiedź
User
Zamiv
Stowarzyszeniu sygnal i ich dzialaniu powinnien przyjrzeć się UOKiK. Osoby na stanowiskach kierowniczych nie są bezkarne.
odpowiedź