SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pirat musi zapłacić milion funtów kary za transmisje z Premier League

Steven King był pomysłodawcą pirackiej usługi streamingowej Dreambox. Brytyjski sąd skazał go w marcu 2019 roku na 7 lat i 4 miesiące więzienia. Teraz sąd Warwick w Midlands zdecydował, że pirat dodatkowo musi zapłacić prawie milion funtów, które zarobił na nielegalnej działalności.

Jeśli King nie zapłaci grzywny w ciągu 28 dni, to kara więzienia zostanie wydłużona o dodatkowe 6 lat i 8 miesięcy. Mężczyzna jest jednym z trzech piratów skazanych w związku z działalnością serwisu Dreambox. Za pośrednictwem stron internetowych w dreamboxtv.co.uk i yourfootie.com zapewniali oni nielegalny dostęp do transmisji z angielskiej Premier League do ponad 1000 pubów, klubów i domów w całej Anglii i Walii. Pierwotna sprawa była prywatnie ścigana przez Premier League. Potem w dochodzeniu pomógł FACT, brytyjski regulator antypiracki.

Zobacz także: Coraz popularniejsze piractwo w krajach nordyckich

„Za piractwo można trafić do więzienia”

- Ten wyrok wyraźnie pokazuje, że dostarczanie nielegalnych usług streamingowych jest przestępstwem prowadzącym do kar więzienia i znacznych konsekwencji finansowych - powiedział  Kevin Plumb z Premier League. - Cieszymy się, że sądy uznały powagę przestępstw związanych z piractwem, a Premier League zażądała, aby wszystkie odzyskane pieniądze wróciły do organów publicznych, w tym organów ścigania, aby pomóc im kontynuować fantastyczną pracę, którą wykonują, pomagając postawić takich ludzi przed wymiarem sprawiedliwości - dodał.

Przedstawiciele angielskiej ligi i FACT zwracają uwagę, że zdecydowana większość fanów Premier League ogląda rozgrywki za pośrednictwem legalnych źródeł. Osoby, które zarabiają na pirackich transmisjach mają być teraz świadome ryzyka, na jakie się narażają. - Jest to ostrzeżenie dla każdego, kto sprzedaje subskrypcje lub urządzenia, które umożliwiają dostęp do treści bez wynagradzania legalnego dostawcy - ryzykujesz czas w więzieniu i utratę swoich nieruchomości, samochodów i innych dochodów z przestępstwa - stwierdził dyrektor generalny FACT Kieron Sharp. - FACT będzie nadal współpracować z Premier League i innymi posiadaczami praw, aby rozprawić się z nielegalnym streamingiem i pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy za nim stoją - dodał Sharp.

Nakaz zapłaty miliona funtów to kolejny sukces Premier League w walce z piractwem po 16-miesięcznym wyroku więzienia dla Paula Faulknera, który przyznał się do wielu przestępstw związanych związanych ze streamingiem.

Piractwo w Android TV

W dobie rozwoju usług streamingowych, duża popularnością cieszą się listy m3u, dzięki którym można oglądać kilkanaście tysięcy kanałów telewizyjnych z całego świata i treści wideo na żądanie. Są oferowane za pośrednictwem stron internetowych przypominających usługi legalnych operatorów telewizyjnych lub serwisów aukcyjnych.

Zobacz także: Pirat musi zapłacić 2,5 mln zł Canal+ Polska i Cyfrowemu Polsatowi. Rekordowa kara za "sharing"

Chińscy sprzedawcy pirackich list zabiegają o to, aby robić to coraz bardziej dyskretnie. Nie informują już, że mają do zaoferowania listę IPTV z kanałami z całego świata, tylko zamieszczają ogłoszenia o możliwości nabycia na przykład „ramki do telewizora”. Stany Zjednoczone są jednym z krajów, gdzie pirackie usługi są najbardziej popularne. Wiąże się to m.in. z dość wysokimi w porównaniu z Europą opłatami abonamentowymi za pakiet telewizji kablowej czy platformy satelitarnej.

Miesięczny dostęp do pirackiej listy kosztuje często niespełna 10 zł. Można z niej korzystać na telewizorze czy przystawce z systemem operacyjnym w Android TV/Google TV. W krajach europejskich rzadko konsekwencje ponoszą osoby korzystające z pirackich usług, choć we Włoszech „abonenci” pirackiego operatora otrzymali mandaty.

Dołącz do dyskusji: Pirat musi zapłacić milion funtów kary za transmisje z Premier League

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl