SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowa kara za piractwo telewizyjne, Canal+ i Cyfrowy Polsat dostaną ponad 1 mln zł odszkodowania

Sąd Rejonowy w Wieliczce prawomocnie skazał mężczyznę za nielegalne udostępnianie w internecie sygnału platform telewizyjnych Canal+ i Cyfrowy Polsat. Ich operatorzy mają otrzymać po 526,3 tys. zł odszkodowania.

fot. Shutterstock.comArticle

Wyrok dotyczy 33-letniego mieszkańca powiatu krakowskiego, który za piractwo telewizyjne w internecie został zatrzymany w marcu 2018 roku. Policjanci w jego domu zabezpieczyli serwery sharingowe oraz dekodery i komputery.

Do serwerów wpiętych było kilkadziesiąt kart abonenckich, umożliwiających odbiór stacji z ofert platform Canal+ i Cyfrowy Polsat. Zabezpieczono też 180 tys. zł gotówki.

Piracka platforma telewizyjna przez kilka lat

Sprawca oferował w swoim serwisie internetowym nielegalny dostęp do kanałów. Kusił internautów znacznie niższymi cenami niż w przypadku legalnej umowy z Canal+ lub Cyfrowym Polsatem. Według ustaleń policji witryna mogła działać przez kilka lat, a za nielegalny dostęp do stacji płaciło kilkaset osób.

- W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że mężczyzna posiada znacznie więcej środków pieniężnych zgromadzonych na kontach bankowych, które wraz ze znalezioną gotówką, w łącznej kwocie przeszło 1 mln zł, zostały zabezpieczone przez organy ścigania, wobec podejrzenia, że pochodzą z procederu „sharingu”. Dodatkowo Prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny - opisano w komunikacie małopolskiej policji.

Następnego dnia po zatrzymaniu mężczyzna usłyszał zarzut świadczenia niedozwolonych usług, polegających na nielegalnym udostępnianiu telewizji cyfrowej (art. 6 ust. 1 i 2 w zw. z art. 7 ust. 1 Ustawy o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym). Za takie przestępstwo grozi do trzech lat więzienia.

Rekordowe odszkodowanie dla Canal+ i Cyfrowego Polsatu

Jak poinformowały w poniedziałek Canal+ Polska i Cyfrowy Polsat, Sąd Rejonowy w Wieliczce uznał właśnie mężczyznę za winnego przestępstw z art. 6 ust. 1 i 2 w zw. z art. 7 ust. 1 Ustawy o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym.

Na mocy art. 46 par. 1 Kodeksu karnego sąd skazał sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz nakazał naprawienia szkody poprzez wypłatę Cyfrowemu Polsatowi i Canal+ Polska po 526,3 tys. zł odszkodowania. Wyrok jest prawomocny.

Canal+ i Cyfrowy Polsat podkreślają, że to rekordowo wysoka kara pieniężna za piractwo telewizyjne w Polsce. Wiosną 2018 roku sąd skazał właściciela serwisu Futbolhd.tv, nielegalnie udostępniającego m.in. transmisje piłkarskie z kanałów Platformy Canal+ (wówczas działającej pod nazwą nc+), na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz zapłatę firmie 160 tys. zł rekompensaty.

W sprawie zatrzymano też innego mężczyznę, który został skazany na więzienie w zawieszeniu oraz zapłatę odszkodowania na rzecz pokrzywdzonych (nie podano, jak dużego).

Seria zatrzymań i wyroków dla piratów internetowych

W październiku ub.r. podlaska policja zatrzymała 24-letniego mieszkańca Białegostoku, który w serwisie internetowym przez cztery lata udostępniał nielegalnie ponad 10 tys. filmów i odcinków seriali.

We wrześniu ub.r. Platforma Canal+ poinformowała, że sąd skazał na 8 miesięcy ograniczenia wolności właściciela serwisu Patrzajto.pl (wcześniej działającego jako Vodtu.pl), w którym nielegalnie udostępniano drugi sezon serialu „Belfer”. Firma sama zawiadomiła organa ścigania o działalności witryny.

W połowie 2017 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciw Pawłowi K., który na Facebooku jesienią 2016 roku nielegalnie udostępniał streamingi z dwóch gal KSW transmitowanych przez Cyfrowy Polsat w systemie pay-per view.

W ostatnich kilu latach zamknięto kilka serwisów z linkami do nielegalnie udostępnianych treści (m.in. Precyl.pl, Torrenty.org, Whouse.pl, Wiaderko.pl, Tnttorrent.info, Ebookgigs.pl), a także pirackich witryn VoD (m.in. Kinoman.tv, Ekino.tv, Iitv.info i Scs.pl).

Dołącz do dyskusji: Rekordowa kara za piractwo telewizyjne, Canal+ i Cyfrowy Polsat dostaną ponad 1 mln zł odszkodowania

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anna-maria
"- W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że mężczyzna posiada znacznie więcej środków pieniężnych zgromadzonych na kontach bankowych, które wraz ze znalezioną gotówką, w łącznej kwocie przeszło 1 mln zł, zostały zabezpieczone przez organy ścigania, wobec podejrzenia, że pochodzą z procederu „sharingu”. (...) Na mocy art. 46 par. 1 Kodeksu karnego sąd skazał sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz nakazał naprawienia szkody poprzez wypłatę Cyfrowemu Polsatowi i Canal+ Polska po 526,3 tys. zł odszkodowania." ..... i pewnie najzupełniej przypadkowo ma zapłacić własnie taką sumę którą u niego zarekwirowali. :)
odpowiedź
User
goos
torrenty org padły bo spaliły się serwery
odpowiedź
User
bredny
Kto pamięta jeszcze odsiebie.com, torrenty.org czy TNTtorrent?
odpowiedź