SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Etyki Mediów: nazwanie PiS „zorganizowaną grupą przestępczą” nie narusza zasad

Nazwanie członków Prawa i Sprawiedliwości „zorganizowaną grupą przestępczą” nie narusza zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów - uznała Rada Etyki Mediów. Jej zdaniem takie sformułowanie nie przekracza dopuszczalnych granic wypowiedzi publicystycznej, a pojęcie „zorganizowanej przestępczości” jest nieprecyzyjne i szerokie.

Jarosław Kaczyński, fot. Telewizja wPolsce Article

Sformułowania „zorganizowana grupa przestępcza” względem PiS użył 1 lutego br. Piotr Maślak na antenie Radia TOK FM (Grupa Radiowa Agory). To skłoniło kilkoro słuchaczy do zainteresowania wypowiedzią Rady Etyki Mediów.

Zdaniem Rady, wypowiedź dziennikarza nie narusza zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów, bo - choć bulwersuje autorów skarg - nie przekracza dopuszczalnych granic wypowiedzi publicystycznej. Natomiast samo pojęcie zorganizowanej przestępczości jest nie tylko bardzo pojemne, ale i nieprecyzyjne.

- Oczywiście, użycie tego pojęcia w odniesieniu do partii politycznej może wydawać się nadużyciem - jednak czyż działalność niektórych partii politycznych nie spełnia co najmniej części, jeśli nie wszystkich elementów definicji?  - spytał w imieniu Radu Mediów Narodowych jej członek Wojciech Dorosz.

REM przywołuje przegrany proces PiS z prof. Sadurskim

Przypomina, że sformułowanie „zorganizowana grupa przestępcza” w odniesieniu do PiS padło już w polskiej debacie publicznej. - Chodzi o wypowiedź prof. Wojciecha Sadurskiego z 10 listopada 2018 roku - podkreślił Dorosz.

Sadurski napisał na Twitterze: „Żaden przyzwoity człowiek nie powinien iść w paradzie obrońców białej rasy, którzy na chwilę schowali swe falangi i swastyki, w zmowie ze zorganizowaną grupą przestępczą PiS".

Prawo i Sprawiedliwość pozwało wówczas prawnika, prawomocnie przegrało w pierwszej i drugiej instancji. - W uzasadnieniu wyroku z 18 czerwca 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie odniósł się do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o ochronie wolności wypowiedzi. Zaznaczył, że władza musi być gotowa nawet na daleko idącą krytykę ze strony obywateli. W listopadzie 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie w pełni podzielił ustalenia sądu okręgowego. z wyrokami niezawisłych sądów. - Dlatego właśnie REM uznała, że określenie „zorganizowana grupa przestępcza”, użyte w wypowiedzi publicystycznej w odniesieniu do partii politycznej, nie tylko nie narusza zasad , ale i nie przekracza granic dopuszczalnej krytyki - podkreśla Wojciech Dorosz.

W sprawie Piotra Maślaka Rada Etyki Mediów orzeka już drugi raz w ciągu ostatnich 6 miesięcy. W listopadzie ub. roku stwierdziła, że dziennikarz Tok FM miał prawo - oceniając rząd - powiedzieć, że działa on niczym „niewidomy w składzie porcelany”. - To nie była dyskryminacja osób niewidzących, lecz krytyka rządzących, do której Maślak miał prawo  - oceniła Rada Etyki Mediów. O zajęcie stanowiska w tej sprawie także prosili słuchacze.

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: nazwanie PiS „zorganizowaną grupą przestępczą” nie narusza zasad

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
Piniendzy ni ma i nie będzie !!! ...
Pamiętacie, kto to powiedział tuż po przegranych wyborach? :D:D
29 28
odpowiedź
User
Ada
No dziwne żeby mieli się wypowiedzieć inaczej... tylko w Polsce może to być newsem, to tak jakby ktoś stwierdził, że Ziemia kręci się wokół Słońca, przecież każde dziecko to wie, tak jak każde dziecko wie, że ta partia jest organizacją przestępczą, nie trzeba zaraz robić z tego wydarzenia...
32 17
odpowiedź
User
Tytus
To ja juz nic nie rozumiem, to w takim razie czy to soamo ktos moze powiedziec tak samo o Wyborczej podajac oczywiscie publicystyczne argumenty ?
24 13
odpowiedź