SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKB w III kwartale 2020 r. spadł o 1,6 proc. rdr. "W IV kw. należy się spodziewać spadku aktywności gospodarczej"

Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 roku spadł o 1,6 proc. rdr wobec spadku o 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. po korekcie - wynika z flash szacunku GUS. Kdk PKB w III kw. wzrósł o 7,7 proc.

fot. Shutterstock.comArticle

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek w tzw. szybkim szacunku, że PKB w Polsce w III kwartale 2020 roku spadł o 1,6 proc. rdr wobec spadku o 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. po korekcie. Kdk PKB w III kw. wzrósł o 7,7 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w III kw. 2020 r. PKB spadł o 1,7 proc. rdr.

PIE: w IV kwartale PKB skurczy się o 4 proc. rdr

PKB w IV kwartale skurczy się o 4 proc. rok do roku - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny komentując dane GUS. Analitycy wskazali, że polska gospodarka dynamicznie odbiła się w III kwartale, ale na skutek powrotu restrykcji czeka ją ponowne spowolnienie.

PIE zaznaczył, że dane te są zgodne z rynkowymi prognozami. Według ekspertów dynamiczne odbicie to przede wszystkim zasługa sektora przemysłowego oraz handlowego. "W III kw. wspomniane branże notowały 2-3 proc. wzrosty względem ubiegłego roku" - ocenili. Według nich wyniki przemysłu wyróżniają się na tle pozostałych państw UE – według danych Eurostat Polska i Portugalia jako jedyne kraje osiągnęły we wrześniu wzrost w ujęciu rocznym.

Analitycy zwrócili uwagę na istotnie niższe wydatki w usługach. Konsumpcja - jak oszacowali - zanotowała spadek o ok. 2 proc. rdr. Aktywność wspierała natomiast "dodatnia kontrybucja eksportu netto". "Najprawdopodobniej dalej będziemy obserwować też dwucyfrowe załamanie inwestycji co potwierdza coraz słabsza koniunktura w budownictwie" - wskazali.

Zdaniem PIE bieżący kwartał przyniesie spowolnienie aktywności gospodarczej, szczególnie wydatków konsumpcyjnych. "Dane wysokiej częstotliwości wskazują na spadek rejestracji nowych samochodów i importu używanych do poziomu obserwowanego w kwietniu" - zauważyli analitycy. Zwrócili uwagę, że znacząco obniżyła się też mobilność, "chociaż liczba odwiedzin sklepów pozostaje wyższa niż w II kw".

Z kolei dane o ruchu tranzytowym i produkcji energii elektrycznej wskazują, że "wsparciem wciąż pozostaje aktywność przemysłowa" - w obu przypadkach wyniki są wyższe względem ubiegłego roku. "Spodziewamy się też silniejszego wzrostu wydatków e-commerce niż miało to miejsce w II kw." - ocenili.

PIE prognozuje, że spadek aktywności w IV kwartale będzie płytszy zarówno względem II kwartału (-8,4 proc. rdr), jak i bieżącej projekcji NBP (-6,5 proc.). "Polska gospodarka skurczy się o ok. 4 proc. - taka wartość pozostaje bliska obecnemu konsensusowi rynkowemu" - wskazali analitycy.

Antoniak z Pekao: w IV kw. należy się spodziewać spadku aktywności gospodarczej

Polsce prawdopodobnie uda się uniknąć narodowej kwarantanny, ale ograniczenia w działalności wielu branż i mniej korzystna sytuacja na rynkach eksportowych powodują, że w IV kw. należy się spodziewać spadku aktywności gospodarczej - ocenił Adam Antoniak z Pekao w komentarzu do danych GUS.

Antoniak zwrócił uwagę, że odczyt potwierdził obserwowane w "danych wysokiej częstotliwości dynamiczne odbicie koniunktury w ubiegłym kwartale".

Ekonomista zwrócił uwagę, że w III kw. nie obowiązywały najbardziej uciążliwe dla aktywności gospodarczej restrykcje, które ciążyły na działalności produkcyjnej i usługowej w II kw. "Firmy odrabiały zaległości produkcyjne z okresu lockdownu. Ożywieniu sprzyjał także ujawniony odroczony popyt oraz normalizująca się sytuacja w zakresie funkcjonowania łańcuchów dostaw" - zaznaczy.

Według Antoniaka odczyt polskiego PKB za III kw. wpisuje się w europejski wzorzec. "Większość krajów w Europie w III kw. 2020 r. odrobiła znaczną część strat z II kw., a najsilniejsze wzrosty kwartał do kwartału obserwowano w krajach, które wcześniej doświadczyły najgłębszych spadków" - wyjaśnił.

Bank szacuje, że spożycie gospodarstw domowych było o ok. 1,5 proc. niższe niż w III kw. 2019 r. "Wprawdzie sprzedaż detaliczna towarów zwiększyła się w ubiegłym kwartale o 1,0 proc. rdr, jednak w warunkach reżimu sanitarnego sprzedaż usług najprawdopodobniej była wciąż wyraźnie niższa niż przed rokiem" - wskazano. Ekspert zauważył, że inwestycje były znacząco niższe niż w III kw. 2019 r, ale skala spadku nie była dwucyfrowa jak w II kw. 2020 r., a wolumen eksportu towarów i usług był nieznacznie niższy niż rok wcześniej.

Ekonomista zaznaczył, że w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu epidemiologicznym dane o PKB w III kw. br. są już historią i niewiele mówią o bieżących trendach gospodarczych oraz ich perspektywach. "Nie ulega wątpliwości, że zapoczątkowane w III kw. 2020 r. ożywienie nie będzie kontynuowane w IV kw." - wskazał. Przypomniał, że początek IV kw. przyniósł silny wzrost zachorowań na COVID-19, a wiele krajów europejskich, w tym Polska, "została zmuszona do przywrócenia mniej lub bardziej uciążliwych restrykcji, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2".

Według Antoniaka w Polsce najprawdopodobniej uda się uniknąć „narodowej kwarantanny”, ale ograniczenia w funkcjonowaniu szeregu branż oraz mniej korzystna sytuacja na rynkach eksportowych powodują, że "w IV kw. należy się spodziewać ponownego spadku aktywności gospodarczej", ale o skali wyraźnie mniejszej niż wiosną.

Bank szacuje, że w IV kw. PKB skorygowany o czynniki sezonowe obniży się o ok. 3,5-4 proc. kwartał do kwartału; natomiast w 2020 r. PKB obniży się ok. 3,5 proc. "Gdyby doszło do wydłużenia obowiązujących do 29 listopada obostrzeń, konieczna może się okazać rewizja w dół prognoz na IV kw. 2020 r." - zaznaczył Antoniak.

  • Więcej informacji:
  • PKB
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKB w III kwartale 2020 r. spadł o 1,6 proc. rdr. "W IV kw. należy się spodziewać spadku aktywności gospodarczej"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl