SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKB wzrósł o 4,3% w IV kw., głównym czynnikiem wzrostu popyt krajowy

Produkt Krajowy Brutto (PKB, niewyrównany sezonowo; ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w IV kw. 2011 roku o 4,3% r/r wobec 4,2% w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu nominalnym PKB wyniósł 428.944,1 mln zł.

PKB wzrósł o 4,3% w IV kw., głównym czynnikiem wzrostu popyt krajowy

Wzrost PKB wyrównany sezonowo wyniósł w IV kw. 1,1% kw/kw oraz 4,3% w ujęciu rocznym, podał też GUS.

"W IV kwartale 2011 r. głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy (wpływ na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 3,4 pkt proc.). Wpływ spożycia ogółem był mniejszy niż w poprzednich kwartałach 2011 roku i wyniósł 0,9 pkt proc., wzrósł wpływ akumulacji (2,5 pkt proc.), na skutek wyraźnego umocnienia wpływu popytu inwestycyjnego - do 2,9 pkt proc. Wpływ popytu zagranicznego (eksportu netto) na wzrost PKB był zbliżony jak w III kwartale i wyniósł 0,9 pkt proc." - głosi komunikat.

Według danych niewyrównanych sezonowo, wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w IV kw. 2011 roku wzrosła o 3,9% r/r. Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 6,7%, natomiast w budownictwie - o 7,1%.

"Wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła o 2,8%, a w transporcie i gospodarce magazynowej o 4,7%. W IV kwartale 2011 r. zanotowano spadek wartości dodanej w działalności finansowej i ubezpieczeniowej w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku - o 2,4%. Wartość dodana brutto w administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej w IV kwartale 2011 r. łącznie wzrosła o 1,6%" - głosi komunikat.

Popyt krajowy w IV kwartale 2011 r. wzrósł o 3,3% w ujęciu rocznym. Spożycie ogółem wzrosło o 1,2%, w tym zanotowano wzrost spożycia indywidualnego o 2,0% i spadek w spożyciu publicznym o 0,8%.

Nakłady brutto na środki trwałe w IV kwartale 2011 r. były o 10,3% wyższe niż przed rokiem. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 29,3% wobec 28,1% przed rokiem, podał także GUS.

GUS podał wcześniej, że w całym 2011 roku PKB (niewyrównany sezonowo) zwiększył się o 4,3%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKB wzrósł o 4,3% w IV kw., głównym czynnikiem wzrostu popyt krajowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl