SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen sprzedaje Anwil

PKN Orlen może sprzedać akcje Zakładów Azotowych Anwil lub wydzielone linie biznesowe tej spółki na przełomie 2011 i 2012 roku, jeśli firma otrzyma dobre oferty, wynika wypowiedzi wiceprezesa Orlenu Sławomira Jędrzejczyka.

PKN Orlen sprzedaje Anwil

„Wracamy do tego projektu [sprzedaży Anwilu], chcemy ponownie przebadać rynek, by zobaczyć jak wygląda zainteresowanie (…) Na przełomie 2011 i 2012 roku lub na początku 2012 roku Orlen może sprzedać Anwil, jeśli oferty będą dobre" – powiedział Jędrzejczyk.

Dodał, że decyzja, czy Orlen będzie  sprzedawać całą spółkę, czy poszczególne linie biznesowe jest nadal otwarta. "Mam na myśli przede wszystkim nawozy [sprzedaż tej linii biznesowej], które w I kwartale opublikowały bardzo dobre wyniki" – podkreślił wiceprezes.

Jędrzejczyk poinformował, że ostatnio sytuacja całego Anwilu zdecydowanie się poprawiła, a  otoczenie makroekonomiczne spółki jest też zdecydowanie lepsze. „Anwil wykazał prawie 130 mln zysku operacyjnego za pierwszy kwartał, co udowadnia, że decyzja którą podjęliśmy w czerwcu ubr. aby nie sprzedawać Anwilu po wycenach które były w tamtym okresie  była słuszna" - powiedział

W raporcie Orlenu za IV kwartał podano, że Anwil zanotował 46 mln zł zysku netto w 2010 roku, wobec 65 mln zł w 2009 roku.

Zgodnie z przyjętą strategią, PKN Orlen ma w 2011 roku kontynuować działania związane ze sprzedażą ponad 90% akcji Grupy Anwil. Od jesieni ubr. PKN Orlen prowadzi prace i analizy dotyczące możliwości podziału Anwilu i sprzedaży wydzielonych segmentów - nawozowego i PCW.

W ubiegłym roku Orlen próbował sprzedać 84-proc. pakiet akcji Anwilu ZA Puławy. Do sprzedaży tej nie doszło ze względu na zbyt niską oferowaną cenę. Orlen oczekiwał kwoty znacznie przewyższającej 1 mld zł.

W grudniu Orlen kupił 5,56-proc. pakiet Anwilu od Skarbu Państwa za 81 mln zł i ma obecnie 90,35% akcji spółki.

Grupa Anwil jest znaczącym producentem nawozów i największym w krajach CEE producentem polichlorku winylu (PCW).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen sprzedaje Anwil

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl