SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen z 1,266 mld zł zysku netto w trzecim kwartale br.

W trzecim kwartale br. PKN Orlen odnotował 1,266 mld zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 2,063 mld zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

 

Article

W trzecim kwartale br. zysk operacyjny PKN Orlen wyniósł 1,807 mld zł wobec 2,291 mld zł zysku rok wcześniej. Przychody spadły o 4 proc. rdr., co jak uzasadniono w prezentacji wynikowej, jest efektem głównie niższych notowań produktów rafineryjnych i petrochemicznych na skutek spadku cen ropy.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w omawianym okresie wyniosły 29,229 mld zł wobec 30,344 mld zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 2,773 mld zł, rok wcześniej w tym okresie było to 2,984 mld zł.

EBITDA LIFO wyniosła 3,167 mld zł wobec 2,405 mld zł rok wcześniej. EBITDA LIFO wzrosło o 0,8 mld zł rok do roku, głównie w efekcie dodatniego wpływu makro, wzrostu wolumenów sprzedaży, wyższych marż handlowych w hurcie i detalu ograniczonego ujemnym wpływem przeszacowania zapasów (NRV) oraz wyższych kosztów stałych i kosztów pracy, podano w prezentacji wynikowej.

Poziom zadłużenia netto w trzecim kwartale został zredukowany do 2 mld zł, "głównie w efekcie dodatnich przepływów z działalności operacyjnej w wysokości 3,4 mld zł" - podała spółka. Poziom dźwigni finansowej zredukowano do 5,2 proc. "Znajduje się na bezpiecznym, zdecydowanie niższym niż zakładany w strategii, poziomie" - informuje PKN Orlen.

Rozwój oferty pozapaliwowej

Wzrost wolumenów sprzedaży był o 5 proc. wyższy rok do roku, w Polsce o 4 proc., w Czechach o 8 proc., na Litwie o 4 proc. i w Niemczech o 6 proc.. W minionym kwartale koncern odnotował wzrost udziałów o 0,9 pp (r/r) w Czechach, o 0,2 pp (r/r) w Niemczech oraz o 0,1 pp (r/r) na Litwie.

PKN Orlen otworzył w trzecim kwartale tego roku 39 nowych punktów gastronomicznych. Na koniec tego okresu funkcjonowało 2108 punktów, w tym 1681 Stop Cafe w Polsce, 298 Stop Cafe w Czechach, 23 Stop Cafe na Litwie oraz 106 Star Connect w Niemczech.

We wrześniu koncern otrzymał pozwolenie urzędów antymonopolowych Słowacji i Austrii na przejęcie kolejnych 7 stacji paliw na rynku słowackim. Rozpoczęto również proces cobrandingu, który ma doprowadzić do uspójnienia marki, pod którą działają europejskie stacje koncernu - informuje koncern.

"Konsekwentnie zwiększamy skalę działania"

W okresie od stycznia do końca września br. PKN Orlen osiągnął 3,717 mld zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 4,849 mld zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 83,703 mld zł w porównaniu z 80,286 mld zł rok wcześniej. EBITDA LIFO wyniosła 7,913 mld zł wobec 6,425 mld zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 7,561 mld zł wobec 8,084 mld zł rok wcześniej.

– Decyzje biznesowe w połączeniu z determinacją w ich realizacji przynoszą wymierne efekty. Konsekwentnie zwiększamy skalę działania. Bardzo dobre wyniki Grupy Orlen potwierdzają słuszność naszych decyzji. W tym czasie znacząco wzmocniliśmy też wizerunek i postrzeganie marki Orlen nie tylko w Polsce, ale globalnie, co przełożyło się na kolejne rekordowe zyski w detalu. Jesteśmy w bardzo dobrej kondycji finansowej, mamy solidną bazę do dalszego rozwoju i realizacji strategicznych projektów, które są tak ważne dla przyszłości Grupy Orlen. Szczególnie w kontekście dalszego wzmacniania pozycji na rynku krajowym i zagranicznym – komentuje cytowany w komunikacie prezes Daniel Obajtek.

W I-III kwartale br. w ujęciu jednostkowym zysk netto wyniósł 3 062 mln zł wobec 4 205 mln zł zysku rok wcześniej.

Segment downstream w ostatnim kwartale wypracował wynik EBITDA wg LIFO na poziomie 2,4 mld zł, co oznacza wzrost o 640 mln zł (r/r). Rezultat został wypracowany przy wzroście wolumenów sprzedaży o 2% (r/r), w tym oleju napędowego o 2%, LPG o 3%, olefin o 13%, poliolefin o 2% i PTA o 44%. Wśród kluczowych inwestycji w obszarze downstream realizowanych w III kwartale znalazły się instalacje glikolu propylenowego i bioetanolu II generacji w Trzebini, rozbudowa zdolności produkcyjnych nawozów we Włocławku oraz instalacja polietylenu w czeskim Litvinowie, podano w komunikacie.

W segmencie upstream wypracowano wynik EBITDA wg LIFO na poziomie 85 mln zł, porównywalny do analogicznego okresu ubiegłego roku, przy średnim wydobyciu 17,7 tys. boe/d. W Polsce zakończono wiercenie otworu Czarna Dolna-1 i Bystrowice OU-2, gdzie potwierdzono gazonośność, oraz rozpoczęto wiercenie otworu Bystrowice OU-3. Na aktywach kanadyjskich rozpoczęto wiercenie 8 odwiertów, a 3 odwierty zostały poddane szczelinowaniu. Do produkcji zostało włączonych 5 otworów na obszarze Kakwa oraz Ferrier, wymieniono również.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen z 1,266 mld zł zysku netto w trzecim kwartale br.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Drone
Ja im dobrze życzę, z paroma wyjątkami tankuję stale od 8miu lat. Pod względem czystości, designu i standardu obsługi nie widzę konkurencji. Cenowo też wygrywają (przynajmniej te z których ja korzystam). Jedyny minus, że kiedyś z punktów tankowałem 50% za friko co 3 miesiące, teraz po dodatkowe punkty do paliwa trzeba dokupować produkty w iście żabkowych cenach - więc sobie odpuszczam. No i mega plus za Roberta!
odpowiedź
User
Benek
To tyle, ile z budżetu dostanie TVP. Przypadek?
odpowiedź