SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO Bank Polski z zyskiem o 1/5 większym niż przed rokiem

Grupa PKO Banku Polskiego w 2018 roku wypracowała 3,74 mld zł zysku netto, o ponad 1/5 więcej niż rok wcześniej. Wartość aktywów grupy kapitałowej na koniec ub.r. wyniosła ponad 324 mld zł.

 

Article

PKO Bank Polski podał wyniki finansowe za 2018 rok. Z przedstawionych przez bank danych wynika, że grupa kapitałowa zwiększyła zysk netto o ponad 20 proc., a jej aktywa wzrosły o ponad 9 proc. Poprawiła się też jego rentowność (zwrot z kapitału przekroczył poziom przekroczyła poziom 10 proc). W tym roku bank obchodzi setną rocznicę swojej działalności.

- W 2018 roku bank przeszedł badania wysiłkowe europejskiego nadzoru bankowego, które potwierdziły że jest najodporniejszy w Unii Europejskiej. Otrzymał również zalecenia od krajowego regulatora pozwalające na wypłatę do 50 proc. zysku w formie dywidendy. Wyniki za 2018 rok pokazały, że bank zrealizował strategiczne cele finansowe dwa lata szybciej niż pierwotnie zakładaliśmy - stwierdził Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Zysk za ubiegły rok to ponad 3 mld złotych

Zysk netto banku w czwartym kwartale drugi raz z rzędu przekroczył 1 mld zł, a w całym roku wyniósł 3,74 mld zł i był ponad 1/5 wyższy niż rok wcześniej. Podobnie jak w poprzednich kwartałach przyczynił się do tego wzrost wyniku na działalności biznesowej. Na koniec roku wyniósł 13,3 mld zł. Jednocześnie wzrosła rentowność banku (mierzona zwrotem z kapitału, która wynosi ponad 10 proc). Spółka spełnia kryteria wypłaty w formie dywidendy do 50 proc z zysku za 2018 rok.

Wzrost aktywów o 240 proc.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat sektor bankowy zwiększył aktywa o 180 proc., natomiast PKO Bank Polski zwiększył skalę działalności o 240 proc.

Suma bilansowa banku na koniec 2018 roku wyniosła ponad 324 mld zł (to najwyższy wynik w historii). W ubiegłym roku do prawie 239 mld zł wzrosło finansowanie dla klientów grupy, a do niemal 290 mld zł zwiększyła się kwota oszczędności klientów.

 

Bankowość mobilna będzie sterowana za pomocą głosu

PKO Bank Polski ma również 25 proc. udział w rynku bankowości mobilnej - obecnie klienci mają łącznie prawie 3,3 mln aktywnych aplikacji. W samym czwartym kwartale 2018 roku użytkownicy IKO wykonali z poziomu aplikacji ponad 28 mln transakcji mobilnych. W rankingu brytyjskiego Retail Banker International uznano tę aplikację za najlepszą na świecie. W 2019 roku instytucja zapowiada prace nad projektem „Talk to IKO”, który umożliwi sterowanie aplikacją, a w przyszłości także innymi usługami dodanymi, za pomocą głosu.

W 2018 roku bank powołał również Operatora Chmury Krajowej, który działając jako platforma technologiczna i prawna, będzie miał za zadanie stymulowanie rozwoju innowacji w polskich przedsiębiorstwach oraz optymalizację procesów związanych z budowaniem administracji publicznej. W ubiegłym roku bank do swojej działalności wdrożył także technologię blockchain. Pierwszym krokiem było wykorzystanie tej technologii do zabezpieczenia dokumentów elektronicznych dostarczonych ponad 5 mln klientów.

Główny partner i oficjalny bank Ekstraklasy

W połowie 2018 roku PKO Bank Polski został partnerem głównym i oficjalnym bankiem Ekstraklasy. W ramach podpisanej umowy logo banku pojawiło się na koszulkach szesnastu drużyn, na wszystkich stadionach oraz w transmisjach meczów. Niedawno wprowadzono karty debetowe z wizerunkami klubów. Są one dostępne dla wszystkich klientów PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski jest dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, oferuje usługi z zakresu depozytów, kredytów, leasingu, funduszy inwestycyjnych niededykowanych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKO Bank Polski z zyskiem o 1/5 większym niż przed rokiem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl