SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKO BP: nie ma problemów ze spłacalnością kredytów w walutach obcych

PKO Bank Polski nie spodziewa się większych problemów ze spłatą przez klientów kredytów hipotecznych w walutach obcych, poinformował wiceprezes Andrzej Kołatkowski.

PKO BP: nie ma problemów ze spłacalnością kredytów w walutach obcych

„Obserwujemy pewien wzrost kredytów zagrożonych w części walutowej portfela hipotecznego, ale ten efekt jest statystyczno-przeliczeniowy, wynikający w dużej mierze ze wzrotu kursu franka szwajcarskiego. Nasze analizy stress-testowe pokazują, że nie powinniśmy spodziewać się problemów klientów jeśli chodzi o obsługę tych kredytów" - powiedział Kołatkowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że bank kontynuuje konserwatywne podejście do ryzyka kredytowego. W nowej sprzedaży kredytów hipotecznych w II kw. kredyty  walutowe stanowiły 9,8%.

„Spada udział franka szwajcarskiego w portfelu walutowym ze względu na spłaty kredytów w tej walucie, a nowa sprzedaż nie uzupełnia tego poziomu"- zaznaczył wiceprezes Bartosz Drabikowski.

Kołatkowski poinformował, że w II kw. udział kredytów zagrożonych w portfelu hipotecznym wzrósł o 0,1% do 2,7%.

Udział kredytów walutowych w portfelu ogółem banku wyniósł 39,5% na koniec czerwca, z czego większość stanowią kredyty we franku szwajcarskim.

„Sytuacja na rynku jest mocno nieprzewidywalna, ale nasz portfel kredytów we franku przy obecnych kursach na poziomie 4 zł jest portfelem bezpiecznym" - zaznaczył Kołatkowski.

Wartość odpisów na utratę wartości w portfelu hipotecznym wyniosła 279 mln zł w I półroczu i była wyższa o 45,8% w skali roku.

Wartość kredytów hipotecznych wyniosła 59,1 mln zł na koniec czerwca, co oznacza wzrost o 14,9% w skali roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKO BP: nie ma problemów ze spłacalnością kredytów w walutach obcych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sekisok
ściema i to meg
8 8
odpowiedź