SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKO BP zachęca do płatności mobilnych, bo opłaty są znacznie niższe

PKO BP jest przygotowany na znaczną obniżkę opłat za płatności kartą – zapewnia prezes banku. Chce zachęcać klientów do transakcji dokonywanych za pomocą telefonów. Jak zapewnia, opłaty związane z płatnościami mobilnymi są na znacznie niższym poziomie. Zbigniew Jagiełło pozytywnie ocenia też nowe propozycje KNF dotyczące kredytów hipotecznych. – To krok w dobrym kierunku, który zwiększa bezpieczeństwo klientów – podkreśla.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP (materiały prasowe)

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP (materiały prasowe)

Bank PKO BP intensywnie uczestniczył w pracach zespołu roboczego pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego w sprawie obniżek opłaty interchange.

 – Chcieliśmy, żeby to się odbyło w sposób ewolucyjny, żeby banki mogły się przystosować do zmniejszających się opłat z tego tytułu. Niestety, nie udało nam się razem z NBP do tego doprowadzić – mówi Zbigniew Jagiełło.

Negocjacje, w które zaangażowane były banki, organizacje płatnicze oraz Narodowy Bank Polski nie przyniosły żadnego skutku. Niewykluczone jednak, że opłaty spadną i to drastycznie. W Sejmie trwają prace nad poprawkami w ustawie o usługach płatniczych. Według założeń ustawowych, od 1 stycznia 2014 roku limit interchange wyniesie 0,5 proc. wysokości transakcji. Nie będzie żadnego okresu przejściowego.

Prezes zapewnia, że mimo to bank jest przygotowany na obniżkę interchange.

 – Naszą odpowiedzią na to wyzwanie jest płatność za pomocą telefonu, gdzie nie ma opłat takich jak w kartach, a jeżeli są opłaty dla instytucji, które z tego korzystają, dla sklepów, sieci handlowych, to one są na dużo niższym poziomie niż w przypadku używania karty – wyjaśnia prezes PKO BP.

W ocenie szefa największego, polskiego banku wszystkie zmiany, jakie zachodzą w sektorze bankowym w Polsce muszą mieć na uwadze przede wszystkim dobro klienta. Chodzi tu zarówno o jego wygodę, jak i bezpieczeństwo. Stąd zrozumienie ze strony zarządu PKO BP dla działań Komisji Nadzoru Finansowego i wydanej niedawno Rekomendacji S, dotyczącej kredytów hipotecznych.

 – Ta rekomendacja wydaje mi się jest dobra, bo zwiększa bezpieczeństwo klientów i idzie w dobrym kierunku – mówi prezes banku, Zbigniew Jagiełło.

Rekomendacja, która wejdzie w życie od nowego roku wprowadza m.in. dalsze ograniczenia kredytowania w walutach obcych. Nakłada też na klienta, który chce nabyć własne „M” obowiązek posiadania co najmniej 5-procentowego wkładu własnego.

To może w jakimś stopniu utrudnić klientom zaciąganie kredytów hipotecznych, ale – jak podkreśla prezes PKO BP, nie może być tak, że każdy chętny kredyt dostanie.

 – Żeby ktoś wyszedł z kredytem, ktoś inny musi przyjść z depozytem – tłumaczy Jagiełło. – Bank musi zapewnić bezpieczeństwo depozytariuszy, w taki sposób, żeby udzielane kredyty były spłacane.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKO BP zachęca do płatności mobilnych, bo opłaty są znacznie niższe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl