SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKP wniosą aportem 26 nieruchomości o wartości 270 mln zł do Przewozów Regionalnych

Polskie Koleje Państwowe (PKP) przygotowały do wniesienia aportem do samorządowej spółki Przewozy Regionalne dwadzieścia sześć nieruchomości o wartości 270 mln zł, poinformowały PKP we wtorek.

PKP wniosą aportem 26 nieruchomości o wartości 270 mln zł do Przewozów Regionalnych

"Tym samym spółka samorządowa Przewozy Regionalne przejmie na własność cały niezbędny majątek od PKP. PKP przekazała już wszystkim spółkom Grupy PKP nieruchomości o wartości 6 mld zł. W tym roku PKP SA przekaże majątek o wartości 700 mln zł" - czytamy w komunikacie.

"Lista aportowanych nieruchomości została wspólnie uzgodniona przez Przewozy Regionalne i PKP. Przekazanie nieruchomości jest uzależnione teraz od zgody Zgromadzenia Wspólników Przewozy Regionalne. Przekazywane obiekty to grunty, zaplecza techniczne, pomieszczenia administracyjne w trzynastu województwach. Wśród nich, dwa największe kompleksy to: hale naprawcze i zaplecza techniczne w Idzikowicach (województwo łódzkie) o wartości 20 mln zł oraz we Wrocławiu o wartości 28 milionów zł" - czytamy dalej.

Grunty i budynki wnoszone do innych spółek muszą mieć tzw. zdolność aportową. Aby PKP mogła je przekazać muszą one zostać: uwłaszczone na rzecz PKP, wydzielone z terenów zamkniętych, naniesione na mapy geodezyjne, oraz oszacowane przez niezależnych rzeczoznawców. Proces przygotowania jednej nieruchomości do aportu trwa od pół do półtora roku.

"PKP zgodnie z ustawą o restrukturyzacji i komercjalizacji PKP wnoszą do obecnych i byłych spółek Grupy PKP niezbędny dla ich funkcjonowania majątek. Przekazanie nieruchomości samorządowej spółce Przewozy Regionalne umożliwiła nowelizacja ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP" - podano również w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKP wniosą aportem 26 nieruchomości o wartości 270 mln zł do Przewozów Regionalnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl