SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Płace minimalne pracowników nie będą różnicowane przez pryzmat stażu pracy

Od nowego roku płace minimalne pracowników nie będą różnicowane przez pryzmat stażu pracy. Osoby wstępujące po raz pierwszy w stosunek pracy z pracodawcą będą miały prawo do 100-proc. minimalnego wynagrodzenia, a nie – jak to ma miejsce do tej pory – jedynie do 80 proc. stawki.

fot. Shutterstock.comArticle

Pierwsza podjęta na etacie praca rządzi się szczególnymi prawami. Przykładowo świeżo upieczonemu pracownikowi, który podpisuje swoją pierwszą w życiu umowę o pracę przysługuje nie pełny, a wyliczony w proporcji urlop wypoczynkowy.

Kolejną specyficzną zasadą pierwszej pracy jest obowiązująca nowych pracowników, niższa od krajowej, płaca minimalna. Obecnie wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 6 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu). Do okresu jego pierwszej pracy wlicza się wszystkie okresy, za które opłacana była składka ZUS-owska lub zaopatrzenie emerytalne (z tym, że nie liczą się tu umowy o pracę zawarte w celu przygotowania zawodowego), zgodnie z art. 6 ust. 3 ww. ustawy.

W bieżącym roku płaca minimalna wynosi 1850 zł, a co za tym idzie, pracownik w swoim pierwszym roku pracy nie może zarabiać mniej niż 1480 zł (1850 zł * 0,8).

Od nowego roku bez limitu

Wraz z 1 stycznia 2017 r. powyższy zapis o 80-proc. dolnym limicie zniknie. Pracownika w pierwszym roku pracy będzie obowiązywała 100-proc. stawka wynagrodzenia minimalnego. Zniknie też ust. 3 przywołanego wyżej artykułu.

Taka modyfikacja wpłynie również na obliczanie za nowego pracownika składki na Fundusz Pracy. Nalicza się ją bowiem dopiero wtedy, gdy podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych ubezpieczonego wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Od nowego roku zatem składkę na FP za pracownika w pierwszym roku pracy obliczać będziemy od 100 proc. wartości minimalnej płacy.

Jaka płaca minimalna w 2017 r.?

Co roku Rada Ministrów do 15 czerwca podaje propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok następny. Kolejno zaczyna biec termin 30 dni, w którym wysokość minimalnej płacy ustala Rada Dialogu Społecznego. Jeśli Rada nie poda liczby w terminie, rząd przyjmie wartość nie niższą niż wcześniej przez siebie zaproponowaną. Jego docelową wysokość musi ogłosić w drodze rozporządzenia na jesieni, tj. do 15 września. W tym roku propozycje wartości minimalnej pensji w 2017 r. to pierwotna 1920 zł zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podbita do 2000 zł przez rząd. Zgodnie z ustawą z kolei kwota ta powinna wynosić 1862 zł.


Katarzyna Miazek, Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Płace minimalne pracowników nie będą różnicowane przez pryzmat stażu pracy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
As
Czyli w dalszym ciągu będą dyskryminowani pracownicy z długim stażem pracy młody będzie miał wyższą podstawę
odpowiedź