SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

'Plan konsolidacji finansów' przewiduje nowy benchmark i zniesienie limitów dla OFE

Zaprezentowany w piątek przez premiera i ministra finansów "Plan rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011 (Propozycje)" zawiera propozycję wprowadzenia zewnętrznego benchmarku do oceny efektywności inwestycji otwartych funduszy emerytalnych (OFE), a także wdrożenie strategii wyjścia z limitów inwestycyjnych OFE. Rząd chciałby także wprowadzić subfundusze, nastawione na inwestycje w bezpieczniejsze instrumenty, przeznaczone dla osób, które za max. 10 lat osiągną wiek emerytalny.

Celem tych propozycji jest "zwiększenie efektywności funkcjonowania funduszy emerytalnych".

"Wprowadzenie zewnętrznego benchmarku do oceny efektywności inwestycji otwartych funduszy emerytalnych - obecna metodyka benchmarku odnosząca się do ważonego średniego wyniku osiąganego przez wszystkie OFE, zachęca zarządzających funduszami do powielania strategii największych graczy na rynku" - argumentuje resort finansów.

"Plan" zakłada też propozycję zmian zasad wynagradzania powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE), "tak by w większym stopniu wynagradzać za osiągane w dłuższym okresie wyniki oraz karać za nieosiągnięcie benchmarku".

W dokumencie proponuje się także wprowadzenie zakazu akwizycji i reklamy oraz dalsze obniżenie opłat pobieranych przez powszechne towarzystwa emerytalne. Nie podano jednak szczegółowych rozwiązań.

"[Proponuje się także] wprowadzenie w ramach OFE subfunduszy, których ryzyko byłoby dostosowane do fazy życia osoby oszczędzającej na emeryturę - w okresie ok. 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego aktywa powinny być lokowane w większym stopniu w instrumenty o stałej stopie zwrotu" - czytamy dalej w dokumencie.

W "Planie..." zawarto także intencję opracowania i wdrożenia "strategii wyjścia z limitów inwestycyjnych OFE". Celem tego rozwiązania miałoby być "dodatkowe zwiększenie możliwości inwestowania środków należących do osób młodszych w krajowe i zagraniczne akcje, które to inwestycje cechuje znacznie wyższa oczekiwana stopa zwrotu (przy jednoczesnej większej jej zmienności)".

Skutki proponowanych zmian - to zwiększenie wysokości przyszłych emerytur. "Przykładowo dla osoby oszczędzającej 40 lat przechodzącej na emeryturę w wieku 65 lat, zwiększenie długookresowej stopy zwrotu w II filarze o każde 0,5% powoduje zwiększenie wysokości przyszłej emerytury o ok. 187 zł miesięcznie" - czytamy w dokumencie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Plan konsolidacji finansów' przewiduje nowy benchmark i zniesienie limitów dla OFE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl