SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plastik dla Europejczyków większym problemem niż zmiany klimatu

70 proc. konsumentów z 11 krajów Europy wymieniło odpady z tworzyw sztucznych jako najważniejsze z pięciu największych światowych wyzwań środowiskowych - pokazuje międzynarodowy raport GfK "Who cares? Who does?" na temat opinii i postaw konsumentów wobec problemów ekologicznych.

fot. Shutterstock.comArticle

Zarządzanie odpadami z tworzyw sztucznych i zmiany klimatyczne są obecnie w opinii konsumentów dominującymi wyzwaniami środowiskowymi. Najczęściej problem ten jest dostrzegany przez Niemców (75 proc. wskazań), najrzadziej przez Węgrów (55 proc.).

W Polsce odsetek wskazań wyniósł 58 proc.. W opinii Polaków odpady plastikowe są trzecim w kolejności największym globalnym wyzwaniem środowiskowym, po zanieczyszczeniu powietrza i wody.

W prawie wszystkich krajach objętych badaniem (z wyjątkiem Rosji) konsumenci uważają producentów za najbardziej odpowiedzialnych za kontrolowanie i ograniczanie odpadów z tworzyw sztucznych. Jak podkreślają autorzy raportu z GfK, zaskakująco rzadko w tej roli widziany jest przez konsumentów handel i sieci detaliczne. W Polsce nabywcy obarczyliby równie dużą dozą odpowiedzialności co producentów, także administrację państwową.

Konsumenci coraz bardziej eko-świadomi

W Polsce rośnie świadomość na temat dbania o środowisko, unikania plastiku i ograniczania produkcji opakowań z tworzyw sztucznych.

Responsibility Index ilustrujący poziom świadomości i zestaw zachowań konsumenckich związanych z odpowiedzialnym postępowaniem z tworzywami sztucznymi jest dla Polski na poziomie 81 punktów (przy średniej dla 11 badanych krajów na poziomie 100 punktów). Dla porównania najniższą wartość wskaźnik przyjmuje w Rosji (41 punktów), a najwyższą w Austrii (137 punktów).

- Polscy nabywcy mają dość podstawową wiedzę na temat dbania o środowisko i ograniczania zakupu produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Jednak poziom świadomości społecznej rośnie i coraz więcej klientów jest zainteresowanych tymi zagadnieniami. Nadal konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej poprzez kampanie informacyjne i wywieranie nacisku na producentów, aby zmniejszyli ilość produkowanego i marnowanego tworzywa sztucznego - komentuje Izabela Jagodzińska, ekspert w zespole consumer panels & services GfK.

Badanie przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja 2019 roku na próbie n=40.091 respondentów, na 11 europejskich rynkach: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Szwecji, Węgier. Respondentami były osoby decyzyjne, odpowiadające w gospodarstwach domowych za dokonywanie zakupów, biorące udział w Panelu Gospodarstw Domowych GfK.

Dołącz do dyskusji: Plastik dla Europejczyków większym problemem niż zmiany klimatu

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
paff
A kto ten plastik produkuje? Największe koncerny i korporacje światowe!
odpowiedź
User
Bartek
Akurat europejski plastik w 70% (około) jest produkowany w Azji i eksportowany na stary kontynent. To nie plastik tylko eksport plastiku powinien być naszym największym zmartwieniem. Unia wprowadziła pewne zakazy i obostrzenia, które uniemożliwiają bądź utrudniają produkcję plastikowych torebek itp. na terenie krajów członkowskich.
odpowiedź
User
asdf
Jak ktoś słusznie zaznaczył CC czy N, to nie producenci wody ale producenci plastikowych opakowań zaśmiecających nasz świat!
odpowiedź