SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Platforma Obywatelska wygrała wybory parlamentarne 2011

Platforma Obywatelska wygrała tegoroczne wybory parlamentarne - wynika z opublikowanych w niedzielę, 9 października br. sondażowych danych TNS OBOP i Homo Homini. W Sejmie znajdą się także PiS, SLD, Ruch Palikota i PSL.

Platforma Obywatelska wygrała wybory parlamentarne 2011

Z sondażu TNS OBOP (dane z 20.30) wykonanego na zlecenie TVP i TVN wynika, że Platforma Obywatelska uzyskała 39,6 proc. poparcia, wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość - 30,2 proc.. Do Sejmu weszły jeszcze także: Ruch Palikota, PSL i SLD.

TNS OBOP przeprowadziła sondaż typu exit poll, czyli wśród wyborców bezpośrednio po wyjściu z lokalu wyborczego. Badanie zostało przeprowadzone przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Ankieterzy poprosili około 100 tys. osób, które oddały już swój głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. Podczas wyborów parlamentarnych w 2007 r. średni błąd pomiaru w tego typu badaniu TNS OBOP nie przekroczył 1 pkt proc.

Według przeprowadzonych przez telewizje symulacji, wyniki te oznaczałyby, że PO uzyskałaby 212 miejsc w 460-osobowym Sejmie, PiS miałoby 158 posłów, Ruch Palikota - 39, SLD - 23, a PSL - 27.

>>>Wieczory wyborcze w TVP 1, TVP Info, TVN 24 i Polsat News

Dla Polsatu sondaż zrobił instytut Homo Homini, który został przeprowadzony drogą telefoniczną na zwiększonej próbie 7 500 wywiadów, a instytut specjalnymi pytaniami weryfikował to, czy respondenci pojawili się w lokalu wyborczym, np. poprzez zapytanie na którego kandydata  oddali głos. - Zakładamy, że błąd statystyczny wynikający m.in. z wielkości próby i odmów, wyniesie maksymalnie 1,5 proc. - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Marcin Duma, prezes firmy Homo Homini

>>> Jak wypadły sondaże podczas II tury wyborów prezydenckich?

Również w tym badaniu wygrała PO, która uzyskała 37,3 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się PiS, który uzyskał 29,1 proc. głosów. Do Sejmu weszły jeszcze także: SLD, PSL i Ruch Palikota.

>>> Sondaż telefoniczny w Polsacie, exit poll w TVP i TVN
 

WIRTUALNEMEDIA.PL TNS OBOP  HOMO HOMINI 
 (dane 21 / 21.30)
PO 39,6  proc. 34,9 / 37,3 proc.
PIS 30,1 proc. 29,6 / 29,1 proc.
SLD 7,7 proc. 12,8 / 11,6 proc.
Ruch Palikota 10,1 proc. 8,6 proc.
PSL 8,2 proc. 9,9 / 9,5 proc.
PJN 2,2 proc. 2,3 proc.
NP. 1,1 proc. 0,5 proc.


 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Platforma Obywatelska wygrała wybory parlamentarne 2011

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dany
Świat się kończy...
8 9
odpowiedź
User
Myślący
Ludzie to jednak w zdecydowanej większości debile
8 9
odpowiedź
User
lol
Ha ha! Tusk rządzi!
9 8
odpowiedź
User
kot
Tak jest debile stado ślepych baranów
8 9
odpowiedź
User
Piotrowski. M
Głosowałem na PO tylko ze względu na to, że moja Pani burmistrz Jolanta kandydowała do sejmu. I mam nadzieje, że wygra :) Tak ogólnie nikomu z polityków nie wierze. Każdy dużo mówi a mało robi. Każda z tych partii nic dla Polski nie zrobi. Tym bardziej Kaczyński. Jemu to już całkiem na głowę padło. Jak jego kampania wyglądała? "Tusk nie zrobił tego i tamtego". A ty co zrobiłeś? Nic... Więc lepiej opuść Partię PiS-u i załóż partię NZP ( niezrównoważonych psychicznie) To tyle :)
9 8
odpowiedź