SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zaskakująca propozycja rządu Słowenii. Powstanie unijny Netflix?

Słowenia, która sprawuje przewodnictwo w Unii Europejskiej zaproponowała, aby członkowie wspólnoty postawili na europejską „suwerenność cyfrową i technologiczną” poprzez uruchomienie unijnej platformy streamingowej. 

Article

Do dokumentu w tej sprawie datowanego na 1 października dotarł portal „Politico”. Wynika z niego, że europejski serwis OTT pomógłby nadawcom ze starego kontynentu konkurować z amerykańskimi gigantami streamingu. Słoweński rząd zwraca uwagę, że serwisy streamingowe w krajach UE są obarczone różnego rodzaju ograniczeniami wynikającymi z lokalnych przepisów, a amerykańskie platformy mogą działać bez przeszkód.

Nazwa Netflixa nie pojawia się w dokumencie

Platformy streamingowe Netflix i Amazon Prime Video mają w Europie po ponad 80 mln subskrybentów, natomiast Disney+ 10 mln. Ta liczba będzie z pewnością rosnąć, bo ten ostatni serwis w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, zadebiutuje dopiero latem 2022 roku. W przyszłym roku na polskim rynku mają się także pojawić amerykańskie platformy HBO Max i SkyShowtime.

Rząd Słowenii w swojej propozycji nie wymienia nazwy Netflix, ani innego serwisu streamingowego zza oceanu. Choć Netflix jest amerykańską platformą to dużo inwestuje w produkcję w Europie. Jeden z największych hitów serwisu, czyli serial „Dom z papieru” powstał w Hiszpanii. Szeroko promowany był też duński serial „The Rain” czy niemiecki „Dark”. W Polsce platforma udostępniła m.in. serial „1983”, „Rojst’97” i współpracuje z Telewizją Polską, oferując jej popularne seriale. Wiele francuskich produkcji można znaleźć w serwisie Canal+ online, a skandynawskich w Viaplay.

Zobacz także: Platformy OTT zastąpią sieci kablowe? „Wiele razy grzebano nas w głębokim grobie”

Słowenia chce, żeby dzięki europejskiemu Netflixowi więcej wysokiej jakości filmów produkowanych na starym kontynencie trafiło do odbiorców. W dokumencie można przeczytać, że kraje UE i Komisja Europejska muszą zrobić więcej, aby zachować zróżnicowane kulturowo treści dostępne dla wszystkich mieszkańców i zachęcić do inwestowania w treści lokalne. Stwierdza się w nim również, że muszą one działać na rzecz promowania tworzenia i rozpowszechniania treści dla dzieci i młodzieży „w celu zapewnienia przyszłemu pokoleniu widzów treści europejskich, które mogą przynieść korzyści ich rozwojowi fizycznemu, psychicznemu i moralnemu”.

Disney+ wyprzedzi Netfliksa?

Z analizy Digital TV Research wynika, że liczba globalnych subskrypcji SVoD wzrośnie o 491 milionów w latach 2021-2026. Tym samym z płatnych serwisów streamingowych za pięć lat będzie korzystać 1,64 mld osób.

Z prognozy wynika, że światowym liderem platform streamingowych będzie w 2026 roku Disney+ z 284,2 mln użytkowników. Netflix będzie miał ich 270,7 mln. Kolejne miejsca zajmą: Amazon Prime Video (243,4 mln), HBO Max (76,3 mln) i Apple TV+ (35,6 mln). Disney+ ma pozyskać aż 141 mln użytkowników, a Netflix 53 mln. Aż 43 proc. subskrybentów Disney+ ma pochodzić z Azji, a platforma pozyska ich pod marką Hotstar w 13 krajach regionu. Obecnie Netflix ma 209 mln użytkowników, Amazon Prime Video 200 mln, a Disney+ 110 mln.

Dołącz do dyskusji: Zaskakująca propozycja rządu Słowenii. Powstanie unijny Netflix?

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Haha
Co za debilny pomysł
4 6
odpowiedź
User
DrVictór
Warto przeczytać na stronie Archiwum Osiatyńskiego, jak populiści prawicowi z ramienia rządzącej partii chcą "dekoncentrować" media u nich - tak jak u nas, czy na Węgrzech. Warte polecenia, może się okazać, że ten pomysł nie spali na panewce.
2 0
odpowiedź
User
P
Państwowe czy rządowe - nie. Prywatne - tak. Publiczne krajowe - tak.
Problemem jest to, że oferta w UE jest zróżnicowana i nierówna między krajami, a cena taka sama. W UK to 12 funtów, w Polsce 60zł.
Unia powinna zmusić takie platformy do jednolitej oferty w ramach UE, a szczególnie do równej bazy zewnętrznej. Niech nawet polskie seriale będą u nas, a hiszpańskie u nich, ale reszta tj. te oryginalne i zewnętrzne na danej platformie powinny być identyczne w całej UE.
Ktoś napisze sprzedali prawa w kraju X lokalnej telewizji ? I oferują mniej w tej samej cenie ?!
3 1
odpowiedź